Batı’dan İran ve Kürdistan için dayatma

Batı’dan İran ve Kürdistan için dayatma
Emekli Tuğg. Nejat Eslen, “Türkiye, finansal desteği batıdan bulmaya kalkarsa Fırat’ın doğusunda ABD ve İsrail’in istediği kararı vermek zorunda. Ortam çok karmaşık, süreç dinamik. Türkiye’nin en zor seçeneği” dedi

Fatih ERBOZ / ANKARA

Türkiye, seçimlerin ardından ağır dış politika ve jeopolitik tercihlerle karşı karşıya kaldı. Ortamın çok karmaşık ve sürecin çok dinamik olduğunu söyleyen Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, Türkiye'nin en zor seçeneğinin tarafını belirlemek olduğunu ifade etti. Eslen, "Tarafını belirlerken de kendi güvenliğine öncelik vermeli. NATO ve batı ABD Türkiye'nin siyasi ve toprak bütünlüğünü garanti ediyor diye şimdiye kadar herhangi bir deklarasyonda bulunmadı. Türkiye'nin bu konudaki kuşkuları aşikâr. Bu zor süreçte Türkiye batıdan yana taraf olacaksa batıdan deklarasyon yayınlama isteğine ilişkin hakkı var. Seçimlerle değişen bir şey yok, Türkiye zor bir süreçten geçiyor, denge politikaları sürdürmesi mümkün görünmemektedir" dedi. 

AKP'nin seçime gitmesinde üç önemli faktörün olduğunu dile getiren Eslen, bu faktörlerin aynı zamanda seçim sonrası dönemde, Türkiye'nin takınacağı tutumu da belirleyeceğini kaydetti. Eslen şunları anlattı: "Birincisi Türkiye'nin yaşadığı finansal kriz. Kısa sürede ödenmesi gereken dış borçlar ve faizleri, bunun için sıcak paraya ve kaynaklara olan ihtiyaç. İkincisi Suriye meselesi. Suriye'de ABD'nin desteklediği 60 bin kişilik PKK-PYD gücü. ABD'nin Fırat'ın doğusunda PKK-PYD adı ne olursa olsun bir devlet kurma gayreti İsrail ile beraber. Buna karşı radikal karar alma mecburiyeti. Üçüncüsü ise Orta Doğu ile ilgili. BOP'un ve daha sonra onun yerine ikame edilen Arap Baharının asıl amacı bölgede İsrail'e tehdit olabilecek ülkelerin alt yapısını çökertmek, büyük çapta kayıp verdirmek, bu bölgeleri istikrarsızlaştırmak ve daha sonra İsrail'e tehdit olamayacak şekilde küçük parçalara ayırmak."

Bu proje kapsamında önce İran sonra da Türkiye olduğunu aktaran Eslen, İran'a karşı cephede yer alıp almamasının da Türkiye'nin vereceği önemli kararlardan birisi olduğuna vurgu yaptı. Eslen, "İran'a karşı cephede yer alıp almama konusunda radikal bir karar alma gereği var. Türkiye finansal destek bulması gerekiyor. Bu desteği batıdan bulmaya kalkarsa Fırat'ın doğusunda ABD ve İsrail'in istediği gibi bir karar verecek, İran'a karşı cephede yer almak durumunda. Türkiye böyle radikal kararlara gidebilir" diye konuştu. 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.