Baykal başkanlığa Akşener'i önerdi mi?

Baykal başkanlığa Akşener'i önerdi mi?
2019’daki cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal’ın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na "Ya aday ol ya bırak" çağrısı CHP kulislerini hareketlendirdi.

Baykal’ın aklındaki modellerden birinin, Yunanistan’da PASOK’un da uyguladığı gibi "adayın tüm parti üyelerinin, hatta başka parti üyelerinin katılımıyla" seçilmesi olduğu belirtildi. Baykal’ın diğer önerisinin arkasında ise MHP Genel Başkan Adayı Meral Akşener'e başkan yardımcılığı teklifinin bulunduğu yeni bir modelin olduğu öne sürüldü. CHP Genel Merkezi’nde ise "Yüzde 49 adına aday olacak biri varsa Kılıçdaroğlu’dur" görüşü hâkim. 

CHP milletvekili ve eski genel başkan Deniz Baykal’ın CNN Türk’te CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik “Ya aday ol ya bırak” çıkışı, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Hürriyet gazetesinden Rifat Başaran'ın haberine göre, Baykal’ın bu çıkışının ardında iki model olduğu öğrenildi. Gazetenin bugünkü (3 Mayıs 2017)nüshasında manşetten gördüğü kulis haberi şöyle:

ÇİFT KARARGAH MI TEK KARARGAH MI?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın adaylığına kesin gözüyle bakıldığı için CHP’nin de vakit kaybetmeden yola çıkması gerektiğini düşünen Baykal cephesi, öncelikle genel başkan ve başkan adayının ayrı kişilerden oluşacağı "çift karargâh" mı yoksa "tek karargâh" mı olacağına karar verilmesi gerektiğini savunuyor. Baykal’ın yakın çevresinden edinilen bilgiye göre, bu cephenin iki model önerisi bulunuyor. Birinci öneri; adayın partinin tüm üyeleri, hatta başka parti üyelerinin de katılımıyla seçilmesi yönünde. Bu model için dünyadan da iki örnek gösteriliyor. Yunanistan’da 2012’de PASOK Genel Başkanı, seçimde tek aday olmasına rağmen 236 bin 151 kişinin katılımıyla seçildi; 230 bin 105 oy aldı. Fransa’da Sosyalist Parti’nin adayı François Hollande 3 milyon üyenin katılımıyla yüzde 56’nın oyunu alarak seçildi. Bu cepheye göre 56 milyon seçmen için aday belirleme yetkisi bir kişiye ya da bir heyete bırakılamayacak kadar mühim.

Baykal cephesinin önerdiği ikinci model ise referandumdaki yüzde 49 oy dağıtılmadan, referandumda kabul edilen modele de karşı çıkılarak, seçime gidilmesi yönünde. Bu çerçevede seçimden önce başkan adayının, yardımcılarını da açıklaması gerektiği ifade ediliyor. Baykal’ın önerisinin arkasında Meral Akşener'e yardımcılık verilmesi teklifi var. Hatta kurulacak kabinenin üyeleri belliyse onların da başkanlık seçimi öncesi açıklanması gerektiği üzerinde duruluyor.

KILIÇDAROĞLU'NDAN ADAYLIK SİNYALİ

Kulislere göre CHP yönetimi ise Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını istiyor. Bunu isteyenler referandumdaki yüzde 49’luk oyun Kılıçdaroğlu’nun izlediği gerilimden uzak stratejinin başarısı olduğunu vurguluyor ve “Yüzde 49 adına aday olacak biri varsa o da Kılıçdaroğlu’dur” görüşünü savunuyor. Partililer, bu oy tabanının bölünmemesi ve bu durumun parti içi kavgaya dönüşmemesi gerektiğini vurguluyorlar. Kılıçdaroğlu ekibinin öncelikle başta Akşener olmak üzere Vatan Partisi, Saadet Partisi, bazı sivil toplum örgütlerini ziyaret ederek süreci başlatacağı konuşuluyor.

  • Yorumlar 12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş