Baykal’a neden sataşıyorlar

A+A-
Esfender KORKMAZ

Vikipedi’de Cumhuriyet gazetesi maddesi için: “Cumhuriyet gazetesinin isim babası Atatürk’tür. O sıralarda Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen ilk gazete olan Yeni Gün’ü yayımlamaya devam eden Yunus Nadi (Abalıoğlu), 7 Mayıs 1924’te günümüzde Pembe Konak adıyla anılan eski İttihat ve Terakki Fırkası Genel Merkez binasında Cumhuriyet gazetesini  kurdu” deniliyor.

Bunun içindir ki Cumhuriyet okurları gazeteyi, Cumhuriyet’in ve Atatürk ilkelerinin sembolü olarak görürler. Siyaset üstü bir kimlik olarak devam etmesini isterler. 
Ne var ki zaman zaman Cumhuriyet gazetesi, bu kimliğinden uzaklaşıyor. Söz gelimi, son günlerde ikinci sayfada CHP iç çekişmelerinde Baykal’ı yerenlere daha fazla yer verdi. Dünkü manşet haberinde de CHP içindeki çekişmelere  taraf gibi görünmeye başladı.
Dünkü Cumhuriyet manşetinde, “Baykal’dan Bayraktar’a 5 Milyon Liralık Rica’’diye mavi üstüne beyaz manşet haberi vardı. Bir gazete ancak bir darbe haberini bu kadar renkli ve önemli bir manşet olarak koyabilir. 
Haberin devamını okuyan akıl ve izan sahibi herkes, gerçekte Sayın Baykal’ın bir bürokratın takdirine dayanan bir katkı payı veya aynı anlamda bir yardım talebine itiraz ettiğini kolayca anlayabilir. 
Aslında her vatandaşın kendisinden istenen yardıma itiraz hakkı veya yardım yapamayacağını bildirme hakkı yok mu? Baykal da doğal olarak itiraz ediyor. Bu yardımın nedenini soruyor ve ortağı için randevu istiyor.   
Mamafih, Deniz Baykal konu ile ilgili aşağıdaki açıklamayı yapmıştır. 
1) Kaş’ta tam 31 yıl önce 1 milyon Türk Lirasına alınmış, benim de üçte bir hissesine ortak olduğum bir arsa vardır. Bu arsa siyaseten yasaklı olduğum bir dönemde milletvekili değil iken satın alınmıştır. Beyan edilen bedel gerçek bedeldir.. Vergiler resmen ve beyan edilen gerçek bedel üzerinden 31 yıldır ödenmektedir.
2) Sayın Bakandan bu arazi ile ilgili imar düzenlemesi konusunda özel bir talepte bulunmak amacıyla hiçbir görüşme yapılmamıştır. Sayın Bakandan özel bir “rica”da bulunulması asla söz konusu değildir.
3) Sadece imar düzenlemesinin bedeli konusunda görüşme yapmak için diğer bir ortak adına randevu alınmıştır.
4) Bu görüşme sonucunda da yasal olarak ödenmesi gereken meblağın tamamı vezneye yatırılmıştır. Herhangi bir ” gönüllü “ özel katkı yapılması söz konusu olmamıştır.
Cumhuriyet gazetesi Sayın Baykal’ın bu cevabını da aynı manşette aynı renklerle yayınlarsa ancak o zaman gazete kendisi hakkında “çizgi mi değiştirdi?”  şeklindeki muhtemel yanlış yorumları önleyebilir. 
Gazete, Baykal’ın ortak olduğu bu arsanın piyasa değerinin 1 trilyon 350 milyar lira olduğunu yazıyor. Yani metrekaresi 12.500 dolara geliyor. Zorlu,  İstanbul’un göbeğinde Zincirlikuyu’da 96.600 metrekare arsayı 800 milyon dolara yani metrekaresini 8.281 liraya aldı. Bu tür spekülatif haber kaynaklarına dayanarak haber vermenin, asparagas haber olarak algılanacağını Cumhuriyet gazetesinin düşünmesi gerekir.
Sonuç olarak, bu haberi okuyan okurlar gazetenin “kurultay öncesi Baykal için olumsuz bir algı yaratmak istediği” kanaatine varabilir ve okuyucunun gazeteye olan güveni sarsılabilir. 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi’ne girmesi için teklif götürdüğü Rizeli Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu için, bir bölümü ilahiyat hocalarından oluşan YÖK Denetleme Kurulu Atatürk’e hakaret ettiğini, suç işlediğini belirten ve 20 Mart 1996 tarihli bir rapor yazıyor. Kılıçdaroğlu teklif götürdüğünde birçok medya da buna benzer olayları yazdı. Atatürk konusunda daha hassas olması gereken Cumhuriyet gazetesi ise bu haberi  Bekaroğlu’nun ağzından “Sayın Kılıçdaroğlu ile Türkiye’nin meselelerini konuştuk. Kendisi bu çerçevede ’birlikte siyaset yaparsak iyi olur’ dedi. Henüz değerlendiriyorum bir karar vermedim” şeklinde verdi.
Deniz Baykal, Türkiye’ye hizmet etmiş ve etmektedir...
* Ergenekon Davası’nda haksızlığı en fazla haykıran Baykal değil mi?
* 1 Mart Tezkeresi’ne ret oyu vererek, Türkiye’yi Irak bataklığından kurtaran Baykal değil mi?
* Suriye sınırındaki mayınlı arazinin İsrail’e verilmesini önleyen Baykal Değil midir?
 Kim olursa olsun, CHP’nin kurultay oyunlarında Baykal’ı kullanmak,  Baykal’ın toplumdaki yerini zedelemez. 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları