Baykal'dan Ermeni oldu bittisi uyarıları!.

A+A-
Behiç KILIÇ

CHP Lideri Ermenistan’la ilişkiler konusunda bir süredir ikazlarda bulunuyor.. Buna rağmen bir oldu bittinin ilerletildiği ortada..!
Baykal dün, “Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinde Türkiye ile Erivan arasındaki kırmızı çizgilerin birden kaldırılmasına” dikkat çekerek, “Bu konudaki bir esnemenin artık resmen ortaya çıkmaya başladığını görmekteyiz” dedi..
Deniz Bey’in, sözleri oldukça çarpıcı.. Ermenistan’la ilişkili bir takım olaylar yansıyor ama ahaliye olan biten açık seçik anlatılmıyor..
CHP Lideri bu yüzden diyor, “Bunlar yaşanırken ne Babacan’ın ne de başka bir yetkilinin kamuoyunu aydınlatacak bir açıklama yapmaması kaygıları kuvvetlendirmiştir..” diye.
Sınır durumu da Baykal’ın söylediği gibidir.. Baykal şöyle diyor:
AKP’li vekiller sınırın açılabileceği anlamına gelen değerlendirme yapmaya başlamışlardır.
Buna paralel olarak da Sarkisyan Ekim’de sınırın açılmasının mümkün olduğunu, futbol maçını sınırı geçerek gelip izlemeyi öngördüğünü söylemeye başlamıştır.. Bütün bunlar Gül’ün Erivan’a futbol maçı için gitmesi etrafında hız kazanmıştır.. Ortak bir tarih komisyonu kurulması vaadine yönelik sınırın açılabileceği ifade edilmektedir.. Bu sakıncalı bir anlayışa girilmesi anlamına gelir. Bütün dünya Ermenistan’ı işgalci olarak gördüğü sırada sınırlar kapatılmıştır. Sınırın açılması bu tepkiden vazgeçildiği anlamına gelir.. Sınırın açılması konusu Ermenistan’ın Azerbaycan’ı işgali ile ilgili düşünülebilir ancak.. Sınırı bir defa açarsanız, istenilenler gerçekleşmedi diye kapatamazsınız... Sınır açmak hasmane bir davranıştır..
Zaten günümüzün konu ile ilgili sorunu belli..  “Ermenistan’ın Azerbaycan’ın topraklarının yüzde 20’sinin işgal altına almasıyla sorun çıkmıştır. Azerbaycan topraklarının yüzde 20’ye yakın kısmı Karabağ dışında Ermenistan işgali altındadır. Bunun uluslararası hukuka aykırı bir işgal olduğu BM’nin kararlarıyla 93 yılından itibaren ortaya çıkmıştır..”
İşgalin üzerine yatan ortadayken bir başka gerçek de şudur..
“Türkiyenin aldığı sınırları kapatma kararı Ermenistan’ı ciddi şekilde zorlaşmıştır. Ticareti ciddi şekilde etkilenmiştir. Ermenistan vatandaşlarının bir kısmı 40-50 bin civarında Türkiye’ye gelmişlerdir. Burada yaşayıp çalışmaktadır. Bu karar Ermenistan’ın Türkiye ile uzlaşma kararına neden olmuştur. Bu değerlendirilmesi gereken bir tablodur..”
Yani fazla söze de gerek yok, teslimiyete de..

1 trilyon dolara yaratılan cehennem!..
Hesap kitap ortada.. ABD bugüne kadar Irak ve Afganistan’daki cehennem ortamına 1 trilyon dolar nakit paranın harcandığını açıkladı..
Milyonu aşan can kaybı hariç..
1 trilyon dolarlık cehennem!..
Bu paranın onda birine aynı mekanlarda cennet yaratmak bile mümkünken hem de!.. Ama amaç farklı!.. Yaratılan cehennemi körükleyen ateş ne, petrol... İşte bu cevap harcanan paranın mantığını gösteren sonuç!..
ABD Başkanı Avrupa-Türkiye-Bağdat turundan döner dönmez Kongreye mektup yazarak para istedi...
Tam  83,4 milyar dolar..
Bu talebin adı “savaş ek bütçesi..”
Irak veAfganistan savaşları için.. Obama, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye gönderdiği, milletvekillerinin hızla onaylamaları çağrısında bulunduğu ek bütçe talebiyle ilgili resmi mektupta, Taliban’ın güç kazanmasının ve El Kaide örgütünün Afganistan-Pakistan sınırında barınmasının tehdit yarattığından söz etti..
Bu durum “zenginin parası züğürdün çenesi” kapsamında değildir bizim için!.. Para bizim çevremizdeki ateş topunu körüklemeye yarayacak... ABD’nin petrolle dansı bizim canımızı yakıyor, hiç de öyle söylenildiği gibi bir koyup üç alınmıyor.. Ne aldığımız ortada!..

Sinan abi takipte..
Ali İhsan Şen Afrika’lılara kazak satmasıyla ünlü.. Ali Bey, 40 derece  iklime sahip insanlara triko satıyor!... Ali İhsan Bey ile İstanbul Sanayi Odasının ev sahipliğinde düzenlenen ’Kenya Günleri’ başlıklı oturumda tanıştım.. Toplantının sonuna doğru ’Afrikalıları sevin, ben 40 derece sıcaklıkta yaşayan bu insanlara kazak satıyorum, gelin sizlere de yardımcı olayım’sözleriyle dikkatimi çekti.
Sahip olduğu özellikler sayesinde, Asya, Avrupa ve Afrika kıtasında konuşlu 55 ülkeye gönderdiği ürünler ile memleket ekonomimize yılda 7 milyon dolar katma değer sağlıyormuş.
Yalnız Ali İhsan bey; Laleli ve Osmanbey’deki  dil bilmez, adap, usul tanımaz kayıt dışı ticaret yapan sözde esnaflarımızdan çok şikayetçi..

Yazarın Diğer Yazıları