Baykal'ın anlattığı gibi...

A+A-
Behiç KILIÇ

CHP Genel Başkanı çok net bir şekilde anlatırken onları, şöyle diyor;
“Eline silah alanların amacı hiçbir zaman insanların demokratik hak ve özgürlüklerini tanımak olmadı. Onlar günü geldi en büyük zulmü Kürt kökenli insanlara karşı yaptılar. En büyük zulmü onlara karşı yaptılar. Niçin?..”
Cevabı...
“Çünkü ulusal kaynaşmanın içinde yer alan Kürt kökenli insanlar onların hasmıdır. Onu bozmak istiyorlar...”
İşte hedef budur, PKK’nın hedefi budur. Baykal çok yerinde tespit etmiştir durumu...
Bu hedef bir “dış projedir” Baykal’dan öğrendiğimize göre.. Diyor ki; “PKK’ya bu hedefi verenler de çoğu kere yurt dışındaki merkezlerdir. Çünkü onların hedefi de Orta Doğu coğrafyasını yeniden şekillendirmektir...”
Haritaları hatırlayınız!.. Türkiye’yi parçalanmış gösteren haritaların ortaya çıkışını!.. CHP liderini dinliyoruz; “Boşuna mı o haritalar dolaşmıştır orada burada. Oraya giden yol nasıl açılacaktır zannediyorsunuz? Şimdi geldiğimiz noktada Türkiye ayrıştırılmak isteniyor. Etnik temelde ayrıştırılmak isteniyor...” 


Silahla müzakere!..
Peki şimdi içinde bulunduğumuz bu dönemi nasıl izah edebiliriz?!. Yılların siyasi tecrübesi, ülkemizin bu halini nasıl değerlendiriyor?.. Baykal’ın söyledikleri endişe vericidir...
Türkiye’nin bir “müzakere” döneminden söz ediyor ve bu dönemi de şöyle izah ediyor..
“Şimdi, bu müzakere sürecinin taraflarından birisi silahı, terörü kullanan ve terörü, silahı kullananlara destek veren, onlarla dayanışma içinde olan çevrelerdir. Müzakere edilen müzakerenin taraflarından birisi terör, silah ve onun siyasi yandaşlarıdır.
Öte yandan müzakerenin öbür tarafı AKP iktidarıdır...” 
İktidar, Baykal’ın söylediği gibi bir tutum içinde mi?.. Terör örgütü ile pazarlık mı var!!? İktidar, “açılım” amacını önce “anaların gözyaşlarını durdurma” üzerine izah ediyor.. Baykal, bu amacı tekrarlıyor ve müzakereyi buna bağlıyor, şöyle diyor; “Silahların bırakılması, anaların gözyaşının dinmesi, Türk bayrağına sarılmış tabutların köylerimize, kasabalarımıza artık gelmesine son verilmesi. Bu bekleyiş içinde olduklarını söylüyorlar. Bu bekleyişi gerçekleştirmek için de bir müzakere yapmaya çalışıyorlar. Bu sonucu almaya çalışıyorlar ifadelerine göre. Kiminle bunu yapmaya çalışıyorlar? Elbette elinde silah bulunduran teröre karar verebilen, uygulayabilen merkezlerle...”
Peki “karşı taraf” bu müzakerelerin neresinde?..
Karşı tarafın amaçları ise daha farklıdır CHP liderine göre... Baykal, “Onların amaçladıkları, ulaşmak istedikleri, uğrunda gayret ettikleri hedef milli bütünlüğe, dur bir dakika hepimiz bir bütün değiliz, bizim ayrı bir etnik ve ırk kökümüz var. Bu etnik ve ırk kökü temelinde biz milli bütünlüğün dışındayız demek, bunu haklı göstermek, bunu temellendirmek ve bunu kabul ettirmektir” diyor...


Taleplerden belli...
Baykal’ın bu değerlendirmesi de tamamen “karşı tarafın” açık açık dillendirdiği taleplere dayanarak söyledikleridir.. CHP lideri haklıdır, sözlerinde... Açıklaması şöyle;
“Diyorlar ki anayasadaki millet tarifi değişsin. Yani kimi rahatsız ediyor bu? Eğer sizin ayrışma niyetiniz yoksa, hepimizin anayasada tarif edilen şekliyle bir milletin parçası olduğumuzun ifade edilmesi sizi niye rahatsız ediyor? Niye Arnavutları rahatsız etmiyor? Niye Gürcüleri rahatsız etmiyor? Niye Çerkezleri rahatsız etmiyor? Niye Arapları rahatsız etmiyor? Niye Anadolu’da yerleşmiş, kökleşmiş milyonlarca Kürt kökenli insanımızı rahatsız etmiyor? Niye onlar bundan rahatsız değil? Niye onlar bu devletin, bu milletin bir parçası olarak huzur içinde yaşamayı memnuniyetle kabul ediyorlar da sen niye kabul etmiyorsun? Sen kimsin? Kimin sözcüsüsün sen? Hükümetin muhatap aldığı unsurları söylüyorum. Türkiye’de Kürt kökenli milyonlarca insanın sözcüsü müsün? Onlar mı Türkiye’de bu millet tarifi kaldırılsın, millet ayrıştırılsın, etnik temelde, ırk temelinde biz ayrı bir millet olarak kabul edilelim, bunu sağlamak için de silaha, teröre, şiddete başvuralım, kavga edelim diyorlar. Var mı böyle bir tablo? Böyle bir tablo yok. Ama Türkiye’de birileri ve Türkiye dışında birileri bu beraberliği sarsmak için büyük gayret gösteriyor. ”
Durum budur...

Yazarın Diğer Yazıları