Baykal'ın söylediği tüyü bitmiş zengin yetimler!!

A+A-
Behiç KILIÇ

Bugünün de sorusu şu!..
Memleket için, prostat kadrosunun yapamadığı  “darbe!!”  mi tehlikeli, yoksa milli hazineyi havuduyla götürenler mi!!?
Bana öyle geliyor ki, bu kaldırılan toz bulut, memleketin kaymağını elli altmış senedir sıyıranların, malı rahatça götürecekleri bir ortamda sağlıyor..
Tıraşı uzatmadan, CHP Lideri Baykal’ın sözlerine yer vermek istiyorum.
Baykal şöyle diyordu;  “TEKEL’in alkol fabrikalarının sahibi, alkollü içkiler sanayi ve ticaret A.Ş’nin 300 milyon lira borcu, devirden 1 hafta önce silindi, TEKEL Genel Müdürlüğünün borcu haline dönüştürüldü!!”
Hadi meseleyi biraz daha derin      dinleyelim!..
 “TEKEL’in alkol fabrikalarının sahibi Alkollü İçkiler Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin bilançosunda borç olarak görünen 300 milyon lira, devirden 1 hafta önce silindi. Şirketin pazarlığı yapılmış, fiyat belirlenmiş, satış kararı alınmış, sözleşme imzalanmış, devirden bir hafta önce, bu şirketin 300 milyon liralık borcu silinmiş, TEKEL Genel Müdürlüğünün borcu haline dönüştürülmüştür. Borç, devlette kalmış, fabrikalar borçsuz satılmıştır. Borçsuz pazarlığı, değer tespiti borçsuz yapılmamıştır, sözleşme borçsuz imzalanmamıştır. 300 milyon lira, o dönemin kurlarına göre, bugün yaklaşık 250 milyon dolardır. TBMM KİT Komisyonuna, arkadaşlarımız konuyu taşıdılar. Milletvekilleri, Başbakan, Maliye Bakanı bundan haberdar oldu, kimse soygunu durdurmadı. TEKEL’in 5 kent merkezindeki sigara fabrikaları, değerli arsalarıyla 1milyar 720 milyon dolara satıldı. Bu fabrikalardan sadece Samsun Ballıca’nın yıllık faaliyet kârı 600 milyon liraydı. 4 yıllık kârı, 5 fabrikanın yabancıya verilmesini karşılamaya yetiyor. TEKEL işçisine bakarken bunları da görüyorum, yedikleri copu, sıkılan gazları, onlara karşı saygı yansıtmayan ifade tarzını, ’yan gelip yatmanıza izin vermeyeceğiz, yetim hakkı yemenize izin vermeyeceğiz’ üslubunu duydum mu, cinler tepeme çıkıyor; bunları görüyorum.”
Bence Baykal’ın  “soygun-vurgun” dediği olayı anlattığı sözleri sindire sindire(!) tekrar tekrar okuyalım..
Peki TEKEL  “mamullerini”  böyle “rahatça”  alan, hacetinde boncuk olan zevat neyin nesi?! 23 Aralık 2003 tarihli Resmi Gazete’ye bakalım..
 “Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığından” duyuruluyor ki, alıcılar...  “Nurol-Limak-Özaltın-Tütsab Ortak Girişim Grubu” dur.. Peki bu  “alıcılar”  ne yapmış? İktidarın açtığı kıyak kapıdan dalarak, “aldıklarını” anında neredeyse milyar dolara satıvermişler elin gavuruna!..
Sonrası da bu. Sokağa düşen TEKEL’ciler...
Peki, gariban çalışan sokağa düşerken, oturduğu yerden, devlet malından bire beş kazananlara ne olmuş?.. Geçen gün  “En zengin Türkler(!)” listesi yayınlandı.. Listede,  “alıcıların sülaleri”  ile cümbür cemaat liste halinde yer aldıkları görülüyordu...
Baykal diyor ki; “İşsiz sayısı 860 bin arttı, her 4 gençten 1’i işsiz.. Bunların altında, AK Parti’nin, insan ve üretim odaklı değil; borsa, faiz, rant, finans odaklı politikası yatıyor... Türkiye’nin borç yükü 8 yılda, 80 yılın toplamının 2 katının üzerine çıktı. Borçlar faizle ödeniyor. Bu faiz çarkı, fakirden, yoksuldan al, zengine ver çarkıdır. Bu memleketin insanından al, başka ülkenin insanına, şirketlerine, bankalarına ver çarkıdır.”
Bu Baykal iktidar olamaz!..
Tüyü bitmiş zengin yetimlerin vurgununda gözü var!..
Kalkmış  “tüyü bitmemiş yetimden”  bahsediyor!..

Yazarın Diğer Yazıları