Bayraktutan: "Liyakatın yerine getirilen sadakat devleti yıkar"

Bayraktutan: "Liyakatın yerine getirilen sadakat devleti yıkar"
24 Haziran seçimleri ile geçilen yeni sistem hakkında değerlendirmelerde bulunan CHP'li Bayraktutan, "Liyakatın yerine getirilen sadakat devleti yıkar" yorumunda bulundu.

Fatih ERBOZ/Ankara

CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan, yeni sistemle birlikte devlet kadrolarında liyakat sisteminin tamamen kaybolmasının Türkiye Cumhuriyeti'ne büyük zarar vereceğini söyledi.

Bayraktutan, "Devleti tek elden yönetmenin en güzel örneği liyakati ortadan kaldırıp, sadakati yerine getirmek, keyfi yönetmektir. Bu Türkiye'ye yapılabilecek en büyük kötülüktür. Yeni kararnameyle buradan geri döneceklerini umuyorum. Bu herhangi sıradan bir devlet görevi değil" dedi.

Vali ve kaymakam kadrolarına bundan sonra meslek dışından atamalar da yapılabileceğine dikkat çeken Bayraktutan, alınan kararların son derece yanlış olduğunu, yeni bir kararname ile bu yanlışlardan dönelmesi gerektiğini ifade etti.

Bayraktutan, şunları söyledi: "TBMM'nin yetki alanını yani yasama, yasa yapma yetkisini devredersiniz bu tür uygulamaların maalesef ardı arkası kesilmez. TBMM'nin yasama yetkisine bir gasp söz konusu. Gelinen noktada parlamentonun yasama işlevi sonucu bu tür düzenlemelerin kanun ile yapılması gerekir. Bu yetkiyi aldık, keyfi şekilde verdik. Bugün bunu tartışıyoruz ama yarın bunun yerine bir başka durum da söz konusu olabilir. Kararnamenin biriyle yapılan değişiklik daha sonra bir başka kararnameyle geri alındı. Burada da rahatsızlık ortaya çıkabilir. İdare hukuk düzeninde ne var, hukuk fakültesi, siyasal bilgiler fakültesi mezunları olabiliyor."

CHP'li Bayraktutan, devletteki yükselmenin, görev almanın kriterinin liyakat olduğunun altını çizerek, "Şu ana kadar devletteki idareciler Türkiye'de konusunun uzmanı ve en iyi üniversitelerinden mezun olan kişilerdi. Ancak bunu değiştiriyorlar. Bu doğru değildir, kabul edilemez. Bunun sonucu devletin çöküşüdür" diye konuştu.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş