Bayram ve saadet sırları

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Mutlu, huzurlu ve keyifli bayramlara hasret kaldık. ’Demokratik Açılım’ dedikleri ve tüm toplumu kapsadığını iddia ettikleri, ’Kürt Açılımı’, emperyalizmi memnun etmek için ’Ermeni Açılımı’derken, dünyanın en gelişmiş şehirlerinden biri olduğu iddia edilen İstanbul’da yaşanan sel felaketinde yitirdiğimiz kardeşlerimiz, güneydoğumuzdan gelen şehit haberleri; Kıbrıs’ta pişirilmekte olan ve yakında önümüze konacak olan yeni emperyalist şer planı, Ramazan Bayramı’nı bayrama yaraşır bir şekilde geçirmemize, kutlamamıza engel olmuştur. Bu bayram gününde birlik, beraberlik ve dayanışmamız ile huzur ve mutluluğumuzun pekişmesi gerekirken içinde bulunduğumuz ahvalin hiç de böyle olmadığı ortadadır. Bayramlar dini ve milli şuur ve duyguları kuvvetlendiren, ulusumuz fertlerine moral ve çalışma azmi aşılayan önemli günlerdir. Ne yazık ki bu Bayramı da bu duygulardan yoksun olarak geçirmek durumundayız. Milletimiz dışarıdan yönlendirilen tuzaklarla karşı karşıyadır. Kardeşi kardeşe düşürme adına yürütülen emperyal planlar toplumumuzu bölüp parçalamaya yöneliktir.
“İnsan mesut olmak için yaratılmıştır. Mesut olmamız için gereken her şey doğuştan bize verilmiştir. Kendi yaşantımızla bunları ortadan kaldırır, iç huzurumuzu yok ederiz. İhtiras, kin, kıskançlık ve haset; elimizde olanlara, Allah’ın bize verdiklerine şükredeceğimize, hep olmayan şeylerin özlemini çekerek bunları temin için uğraşma ve özlemini çektiklerimizi temin için haksızlığa, hak yemeye tevessül, içimizdeki saadeti yıkar ve bizi bedbaht eder. Temin etmiş olduklarımızla, Allah’ın ihsanlarına şükretmek, daha fazlasını temin yolunda çalışmayı en doğru vasıta bilip, doğruluktan ayrılmamak. İşte, saadetin başka bir anahtarı!” Bu bölüm KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın Akdeniz Yayınlarından çıkan ’Saadet Sırları’kitabının önsözünden alınmıştır...
Allah’ın bize bahşettiği bu kısa hayatta insan saadetten, sağlıktan, huzurdan başka daha ne bekliyor; ne beklemelidir? Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş kitabında şöyle yazmaktadır: “İnsan acılar, felaketler karşısında ’Bu da geçer’diyerek, kendi kendini kuvvetlendirebilmelidir. Giden gelecek, kaybolanın yerini başka şeyler, başka kazançlar dolduracak, yapılmış olan hatalar varsa bunları tamir eden bulunacaktır.”
Saadet’in sırları kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de vardır. Cumhurbaşkanı Denktaş bunları ’Saadet Sırları’ kitabında şöyle sıralamaktadır:
-Doğru sözlü olunuz.Vicdanlı hareket ediniz.-Temizliğe -ruh ve beden açısından- titizlikle riayet ediniz.-Küçüklere şefkat ve sevgi, büyüklere saygı gösteriniz. -Tutumlu olunuz.-Haram yemeyiniz.-Birbirinizi aldatmayınız. -Çok yiyip, çok içmekle sıhhatinizi-ruhi ve bedeni açıdan-bozmayınız. -Allah sevgisi ve Allah korkusu ile hareket ediniz. -Hiçbir hususta aşırı uçlarda bulunmayınız. -Yarın ölecekmişsiniz gibi Allah’ı düşünüp Ona dua ediniz; hiç ölmeyecekmişsiniz gibi ciddiyetle çalışınız. -Mağrur olmayınız. -Alçakgönüllü olunuz. -Allah’ın size verdiklerine şükretmesini biliniz. -Para,servet, şan, şöhret ihtirası ile körleşmeyiniz.-Başkalarına karşı kusur işlemeyiniz, fakat onların size karşı işledikleri kusurları affetmesini biliniz. -Bencil olmayınız. Cömert olunuz. -İsraftan kaçınınız. -Hesabını bilen bir kişi olarak yaşayınız. -İftiradan, yalandan kaçınınız. -Dedikodu yapmayınız. -Kimse hakkında uluorta konuşmayınız. -Kendinize, ailenize, cemiyetinize, milletinize faydalı olacak şekilde yaşayınız. -Hırsızlık yapmayınız. -Cana kast etmeyiniz.-Kimsenin namusu, şerefi ile oynamayınız. -Tövbekar olunuz. -Allah’ın sizi daima ve her yerde görebildiğine inanarak yaşayınız. -Yoksullara yardım ediniz. -Yetimlerin hakkına el sürmeyiniz. -İyilik ediniz.-Yaptığınız iyiliklerle övünmeyiniz. -İnsanları seviniz. -Kimseye karşı düşmanlık ve kin beslemeyiniz.
Saadet için Yüce Allah’ın koymuş olduğu bu imtihanı geçmişseniz, cidden mutlusunuz. Gerisi boştur... Nice mutlu bayramlara!!!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları