BDDK noktayı koydu

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Başbakan’ın tabiriyle aç gözlü ve kan emici bankalara sonunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu dur dedi. İlk kez benim, bu köşede ortaya koyduğum bazı bankaların büyük hırsızlığına BDDK el atarak bankaları uyardı.
Bankacılık hizmet geliri (BHG) adı altında özellikle kredili mevduat hesaplarından kafalarına göre para alan bankalar bir yazı ile uyarıldı. Bankalar özellikle maaş müşterilerine maaşları kadar da Kredili Mevduat Hesabı açıyorlar. Daha önce bu hesaplara aylık 5.5 gibi tefeci faizinin bile 3 katı bir faiz uygulayan bankalar, yine uyarılarımızla 2.2’ye çekmek zorunda kalmışlardı.
Bankalar herkesin dikkatini kredi kartı ücretine çekerken asıl vurgunu Kredili Mevduat Hesapları üzerinden yapmaya devam ettiler.
Aylık maaşı bin lira olan emekli-çalışan vatandaşa bankalar bin lira da kredi açıyorlar. Zaten borçla geçinen vatandaş çaresiz olarak bu krediyi de kullanıyordu.
Vatandaşın çaresizliğinden faydalanan bankalar, kârlılığını artırmak için bu hesaplardan faizin dışında bir de bankacılık hizmet geliri adı altında para kesiyorlardı.
Hiçbir yasal dayanağı olmayan bu kesinti tamamen sistemin açığından kaynaklanıyor.

 


Tüm şubelere tebliğ gönderdi
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, yazılarımı ihbar kabul ederek bazı bankalarda inceleme yaptı ve bu hırsızlığı tespit etti.
Bunun üzerine müşteri hesaplarından haksız yere para çeken bankalar yazı ile uyarıldı.
Bankalar BDDK’ın yazısını tüm şubelerine göndererek bu uygulamadan vaz geçilmesini istedi.
Bankalar duyurularına BDDK’nın yazısını da ilave ettiler.
Söz konusu uyarıda; “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 2006/1 sayılı Mevduat ve Kredi Faiz oranları ve Katılma Hesapları Kâr ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğinde değişiklik yapılarak kredili mevduat  hesaplarına uygulanacak akdi ve gecikme faiz oranlarını geçemeyeceği, ancak bazı bankalar tarafından bireysel müşterilere sunulan kredili mevduat hesapları için söz konusu Tebliğ’dolanmak maksadıyla faiz dışında tahsis ücreti ve kullanım ücreti gibi isimler altında parasal unsurların tahsil edildiğinin anlaşıldığı, belirlenen azami oranların ve bankacılık itibarının korunması amacının yanı sıra tüketici mağduriyetinin giderilmesini teminen kredili mevduat hesapları için faiz dışında her hangi bir isim altında ücret ve komisyon tahsil edilmesi uygulamasına son verilmesi, ayrıca söz konusu hesaplar nedeniyle tüketicilerden faiz dışında hiçbir şekilde yeni bir ücret ve komisyon kalemi talep edilmemesi, bu uygulamaya devam eden bankaların ise BDDK tarafından ağır yaptırımlara tabi tutulacağı” belirtildi.

 


Takdirle karşılandı
BDDK’nın bu soyguna son vermesi özellikle mağdur binlerce vatandaş tarafından takdirle karşılandı.
BDDK’nın bu tavrı Türkiye’de tüm kurumlar tarafından örnek alınmalı. Özellikle millete hizmet için koltukta oturanlar, BDDK’nın bu kararını örnek alıp, hakkı ve adaleti sağlamalılar.
BDDK’yı değerli yöneticilerini ben de tebrik ediyorum. Türkiye’nin sizin gibi sermayenin değil de vatandaşın yanında duracak aslan yürekli bürokratlara daha çok ihtiyacı var diyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları