Bedava kurbanları!

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Toplumda bir  “bedavaya düşkünlük”  hastalığı almış başını gidiyor. O kadar ki, bazıları için bu bir yaşam tarzı haline gelmiş, adam boş mezar bulsa  “bedava”  diye girip yatacak!
Yeter ki bedava olsun!
İşte bu bedavaya sahip olma hırsı onların eldeki bulgurdan da olmasına neden oluyor.
Dolandırıcıların son numarası halkın bu bedavaya sahip olma arzusundan ortaya çıkmış.
Son dönemin favori dolandırıcılık cümlesi KONBARA!
Dikkatinizi çekerim kumbara değil, konbara.
Her gün yüzbinlerce insanın cep telefonuna aynı mesaj gidiyor. “Geçen ayki kredi kart harcamalarından 100 TL kazandınız. Lütfen kazandığınız TL’yi hattınıza aktarmak için ....numarayı arayınız”
Bu hattı arayanları müşteri temsilcisi tatlı bir dille karşılıyor.  “100 TL’yi hattınıza hemen aktarıyoruz.  Ancak güvenlik doğrulaması için lütfen harcama yaptığınız kartın numarasını söyleyiniz”
Kart numarasını söylüyorsunuz tabii dolandırıcılar bununla da kalmayıp son kullanma ve kartın arka yüzündeki güvenlik numarasını da soruyor. Bu görüşmede dolandırılmak üzere olduğunuzu anlayıp kapatmadıysanız ve bu numaraları verdiyseniz bir hafta sonra  adresinize yolda bulsanız almayacağınız bir kol saati adresinize geliyor. Tabii ki kartınızdan 100 TL çekildikten sonra... Birçok kişi bu 100 liranın kartından çekildiğini anlamıyor bile. Anlayanların bazıları uğraşamadığından boşveriyor. Bazı kişiler ise hemen bankayı arıyor:
Dolandırıldım!
Bu sizin sorununuz! Ne bankanın ne da başkasının. Kredi kartınızın numarası hiç bir anlam ifade etmiyor ama arkasındaki güvenlik numarası ve son kullanma tarihini korumak kart sahibinin sorunu. Bu bilgileri verdiğinize göre bankanın yapacağı hiç bir şey yok.
Hakkınızı sadece mahkemede arayabilirsiniz.
Mahkemeler ise olayı dolandırıcılık olarak değil de ticari bir davamış gibi görüyor. Şu ana kadar  konbaradaki 100 TL için 2 liralık saate 100 lira verip de parasını geri alan olmadı.
Yasalar bu konuda hiç bir şey yapamıyor. Uzun bir süreç gerekiyor. Peki vatandaş ne yapmalı? Vatandaşın yapacağı tek şey var o da şu; bedava sirke baldan tatlıdır zihniyetinden bir an önce vazgeçmeli.
Kimsenin kimseye bedavaya bir şey vermesi diye bir olay olamaz.  Aslında Türk insanını bu hale getiren  son 10 yıllık siyasettir.
Bedava makarna, bedava kömür, bedava market fişi, bedava televizyon ve daha bir çok şey. Halk artık bir çok şeye emek ve para harcamadan sahip olacağını gördü. Doğal olarak da bedava denilen her şeye inanır ve güvenir oldu.  Bu tür dolandırıcılar aynı zamanda tablet ve cep telefonu kazandınız şeklinde de tuzaklar kuruyorlar. Bir çok vatandaş havadan tablet veya telefon kazanma uğruna dolandırılıyor. Siz siz olun birisi  size bir şeyi bedava veriyorsa arkanıza bakmadan kaçın!
Yoksa pirince giderken evdeki bulgurdan da olursunuz!
Benden söylemesi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları