Behiç Kılıç

A+A-
Afet ILGAZ

Pek de uzun olmayan bir yol yorgunluğunun bu sefer uzun sürdüğü, subaylarımızın artık vaka-i adiyedenmiş gibi olan tutuklanmalarının hiç bitmediği ve seçim sonrası artçıların asap bozduğu, bu yüzden yazma  “mod”una bir türlü giremediğim gün, Behiç Kılıç’ın vefat haberini duydum.
Oysa elimdeki gazetede onun da yazısı vardı. Bir önceki yazıda da mühim bir krizi atlattığı için, yardım eden sağlık personeline teşekkür ediyordu. Ertesi gün de Ulusal Kanal’ın dikkat çekici bir vefakarlıkla, ona ait bir “ne oluyor” mülakatını yayınladığını gördüm.

***

Onu ne zaman tanımıştım diye düşündüm. Bir televizyonda haber sonrası yorum yapıyordu. Bu, doğru sözler söyleyen cesur adamın kim olduğunu öğrenmek için televizyona telefon ettim. Behiç Kılıç olduğunu söylediler. Bu olay yıllar önceydi.
Sonra onu rahmetli Erbakan’ın küçük bir toplantısında gördüm. Hiç konuşmadığım bu yazarın dürüst ve cesur tavrı dikkatimi çekiyordu. En sonunda Yeniçağ’da rastladım yazılarına.
Hadiseleri iyi kavrıyordu, istihbaratı iyiydi. Üslubu kıvrak bir zeka ve bıçkın bir dilden oluşuyordu.
Türk siyasi hayatı ve Türk basını kendisine herhalde çok şey borçludur. Allah’tan rahmet ve yakınlarına sabır dilerim. Yazılarını özleyeceğim.

 


Bebekli yemin ve yeminsiz Meclis
AKP’li genç hanım milletvekillerinden, bebekleriyle yemin törenine geleceğini söyleyenler var. Rozet takmaya da eşleri ve çocuklarıyla gelmişler. Bu aşırı sevinçli hali biraz rahatsız edici buluyorum. Aile içinde bir sevinç, bir kutlama içindelermiş gibi bir izlenim veriyorlar.
CHP’liler ve MHP’lilerse, gerekli ciddiyet içindeler. Yani alıştığımız ciddiyetteler. Her alışkanlığın fena olduğunu kim söyleyebilir! Mesela Atatürk’ün meclisinde böyle şeyler yapılabilir miydi, İnönü’nün, Demirel’in, Erbakan’ın...

***

Beri yandan Meclis’te yemin etmemeye çalışanlar ve bunu o çok kullandıkları ve 1970’lerden kalma tabirlerle açıklıyorlar. Bu yemin faşizan bir yeminmiş. “Türk Milleti”nin kuşatıcı anlamını bilmezden geliyorlar ve kendi iddialarının, hadi faşizan demeyelim de etnik özellikli olduğunu saklamaya çalışıyorlar. İçlerinden biri de çıkıp “kral çıplak” demiyor.

Yazarın Diğer Yazıları