Beklentiler ve uyarılar

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

On yıldır süren kumpas davalarına rağmen halkın en çok güvendiği kurum halen yüzde 80'lere gerilemesine karşın Türk ordusu. İşin kötü yanı yargıya olan güven gün geçtikçe geriliyor. Yüzde 30'ların altına düşmüş bile. Bunun birinci sebebinin "Adalet iktidarın fahişesi olursa" özdeyişinin içinde olduğunu bilmem hatırlatmama gerek var mı?Türkiye'de son 2-3 aydır en çok konuşulan konu MHP'deki kongre talebi. Görevleri halkı hipnotize etmek olan televizyon kanalları bile bu konuya bigane kalamaz oldu. Her gün aynı saatlerde onlarca kanalda bu tartışılıyor. MHP, tarihinde merhum Türkeş'in vefatı ve cenazesi dışında bu kadar gündeme gelmemişti. Türkiye'nin bütünlüğünün sigortası olan MHP'ye oy veren, vermeyen tüm kesimler kongre talebinin haklılığını ifade ederek; Türk siyasetinde "MHP'yi olmazsa olmaz" görüyorlar. Oy veren milyonların en az iki-üç katı kadar oy vermek isteyen halkın beklentilerine cevap verilmesi gerekirken, işi yokuşa sürmek, öteleyerek rakiplerine zaman kazandırmak daha acısı camia içerisinde gerilimi artırıp kavga tezgahlamak isteyenlerin heveslerine bir daha tartışılmayacak karar ile Yargıtay'ın cevap vermesi gerekiyordu. Biliyoruz iş yükü ağır. Ancak gündeme alınıp, dosyanın incelendiğini belirten 18. Daire Başkanı Mustafa Aysal, 15 Mayıs Pazar günü toplanacak olan kongre için kararı açıklama yerine, kurumun camına astırdığı "mayıs ayı içerisinde karar bağlanacak" açıklaması hiç şık olmadı. Söz konusu dosyada her şey tamam. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi delege imzalarının doğruluğunu Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından teyit ettirmiş. Siyasi partiler yasası ve tüzük ortada zaten. 5 kişilik heyetin inceleyip karar vermesi için gereken süre bir iş günü bile değil. Daire Başkanı Aysal'ın meslek namusuna sahip bir hukukçu olduğundan şüphemiz yok. En az bizler kadar hukuk kurumlarının yıpratılmasından rahatsız olduğundan da eminiz. Dava konusunda "siyasi baskı" söylentilerinin had safhaya çıktığı ortamda hukukun emrettiği şekilde kararı açıklaması sadece MHP camiasını değil tüm Türkiye'yi rahatlatmış olacaktı. Umarım en kısa zamanda bu tarihi  görevi yerine getirerek şaibeleri sonlandırır.

***

Gelelim MHP camiasının beklentilerine. Camia içerisinde hasbelkader yer bulmuş, fikri seviyesi çukurda,gecekondu ağzı ile önüne gelene hakaret edip tehditler savuran azınlık güruhun geçim kaynaklarını yitirme korkularını ibretle izliyoruz.Türkiyemizin eğitim koşullarında entelektüel seviyeye ulaşan en büyük kitle şüphesiz Türk Milliyetçileri.Yüzlerce yıldır bir şehirli hareketi olan Türk Milliyetçiliğinin mensupları söz konusu gerilimden hasımlaşma çıkabileceği endişesi taşıyorlar.Yurdun dört bir yanında gece yarılarına kadar birlik -beraberliğin bozulmadan kongrenin toplanıp,MHP 'nin  değişim heyecanı ile iktidar olması için kafa yoruyorlar.Bunlardan birisi de Kemalettin Sami Güner..Yeni nesiller tanımayabilir.Kemalettin Ağabey 70 li yılların gençlik önderlerindendir.MHP İstanbul İl Başkanlarından Şehit Recep Haşatlı'nın damadı,yine şehit Mustafa Haşatlı'nın eniştesidir.Ateş çemberinden geçildiği yıllarda en küçük anlaşmazlıkta ortaklaşa hakem olarak gösterilen ender insanlardandır.Yıllar süren tedavisinden sonra eşini kaybetmenin acısı yaşarken bile okumaktan,yazmaktan,yorumlamaktan geri durmadı.Son uyarısı yüreğimi burktu.Okuyucularımızla paylaşmak istedim.Yorum elbette sizlerin.

"SAYIN BAHÇELİ; TOPLUM İÇİNDE ŞİMDİYE KADAR GÖRDÜĞÜNÜZ İTİBARIN DEVAM ETMESİ İÇİN ÖNÜNÜZDE ÇOK KISA BİR ZAMAN KALDI. EĞER BU ZAMANI AKLISELİMLE KULLANIP, PAZAR GÜNÜ KONGRENİN YAPILMASININ YOLUNU AÇARSANIZ BU SAYGI HER OLUMSUZ ŞARTA RAĞMEN DEVAM EDER. ANCAK MEVCUT TAVRINIZLA KONGRENİN YAPILMASINI ENGELLEMEK İÇİN ÜLKÜCÜLERİ KARŞI KARŞIYA GETİRİP KARDEŞLİK, ÜLKÜDAŞLIK BAĞLARINA HALEL GETİRİRSENİZ VE DEVLET GÜÇLERİ İLE ÜLKÜCÜLERİ KARŞI KARŞIYA GETİRİP BİR ÜLKÜCÜNÜN BURNUNU KANATIR, İSTENMEYEN OLAYLARA SEBEP OLURSANIZ, KORKARIMKİ SAYGI GÖRMEK ŞÖYLE DURSUN YÜZÜNÜZE TÜKÜRÜLMESİN DİYE SOKAĞA BİLE ÇIKAMAZSINIZ. BUNU KENDİNİZE LAYIK GÖRÜYORSANIZ, KOLTUK HER ŞEYE DEĞER DİYORSANIZ, DEVLET GÖREVİ HER ŞEYİN ÜSTÜNDEDİR DİYORSANIZ TÜKÜRMEK DAHİL MİLLETTEN GÖRECEĞİNİZ HER MUAMELEYİ MEŞRULAŞTIRIRSINIZ. BİZDEN SÖYLEMESİ." 

  • Yorumlar 13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları