Belki bizi bu birleştirecek

A+A-
Afet ILGAZ

Bu merdiven boyama işi önce bana işlevsiz bir heves gibi gelmişti. Ama ülkeye yayılınca bu durum üzerinde düşünmeye başladım.
Hakkari’de bile esnaf mervivenlerini ve sokağını boyamaya başlamıştı. Şimdiye kadar polise taş atan çocuklar bölgesi diye bildiğimiz ve esnafının da kepenk kapatmaktan başka bir vesileyle anılmadığı Hakkari’de, aynı esnaf neşeli halleriyle yaptıkları işten duydukları memnuniyeti gösteriyorlardı. Hayata gülümsüyorlardı. Hakkari’nin başka bir yanını gördük. O sıcak gülümsemelerden aldığım takviyelerle,  “Acaba bu gibi eylemler bizi birleştirebilir mi” diye düşündüm. Bir ülke halkının sadece korku değil, böyle düşünce ve duyguları hissetmesi ne kadar ferahlatıcı!
Şimdi kadınlar, gençler, esnaf, iktidarın tek tip, tek renk, tek hakimiyet ve tek korkudan ibaret bunaltıcı ağırlığını bu eylemlerle de reddediyorlardı.
Eskiden de böyleydik biz. PKK sıkıştırması ve baskısı, kanunsuzluklar, hukuksuzluklar, haksız tutuklamalar, bunu takip eden en büyük facia Suriye ile savaş hevesleri bu yakınlığı, dostluğu anlaşılmaz veya anlaşılabilir bir uzaklığa dönüştürdü.

 


***

 


Seçmenin yüzde 46’sının AKP’ye oy verdiği Hatay’da da buna benzer bir dönüşüm başladı. Artık halk hesap sormasını, durumu sorgulamayı biliyor. Yani bu, iktidarın korkmakta haklı olduğu geniş ve etkili bir muhalefet demektir.
Merdiven boyama eylemlerindeki sarıcı ve etkileyici enerjiye dikkat edin. Kimse yaptığı işten yorulmuş, sıkılmış, bıkmış görünmüyor.
Gezi olaylarında da öyleydi...
Gençler, kendilerine yabancı gelen iktidarın etkisini binbir türlü hayranlık verici eylemle ortaya koydular. Sadece çiçek yetiştirmediler, şarkı söylemediler, resim yapmadılar, dostluklar oluşturmadılar, yeryüzü sofralarında iftar etmediler, Mirac gecesi Mevlid dinlemediler... Öldüler, yüz - gözlerini kaybettiler, yaralanarak hastaneleri doldurdular, hâlâ komada yatan var...
Bu anlamlı halk muhalefetini, zekaya ve cesarete dayanan muhalefetin yaygınlaştıkça, bizi birleştireceğini umuyorum.

Yazarın Diğer Yazıları