Ben de bir toplantı yapacağım

A+A-
Afet ILGAZ

Terör baş döndürücü bir hızla devam ederken, herkes toplantı yapmaya başladı. Başbakan başta olmak üzere, Cumhurbaşkanı, muhalefet, sivil toplum, Genelkurmay...
Bu toplantıları şuna benzetiyorum. Hadise olduktan sonra, “yetkililer” olay yerine gidip “inceleme” yaparlar ya! Bunu niye yaparlar hiç anlamamışımdır. En iyisi ben de bir toplantı yapayım dedim. Toplantının konusu terör değil “teröre neden engel olamıyorsunuz” olacak.
“PKK derhal silah bıraksın” deniliyor. Bırakıyor mu?
“Öcalan muhatap alınsın” deniyor.
Bu laf herkesi sinirlendiriyor. Bu yüzden kale alınmıyor. Bir kısım medyada kale alınıyor tabii ama siz bir kısım medyaya değil halka bakın. Evlatlarını şehit vermişlere bakın özellikle. Daha da özel olarak Güneydoğulu şehitlerin babalarına kulak verin. İhtiyar, dede, başı poşulu:
“Sen Türkiye devletini korumak için şehit oldun, haklarım sana ananın hak sütü gibi helal olsun” diyor.
Elif öğretmenin feryadını bütün Türkiye duymuş.
“Benim haklarımı koruyacak siz mi kaldınız?” diye soruyordu meclistekilere. Eskiden ezberler Türkiye aleyhine bozuluyordu. Şimdi böyle bozuluyor.
Siz Güneydoğuyu ve Doğuyu militanlardan mı ibaret sanıyorsunuz. Devlete düşecek olan iş, bu seslerin rahatça çıkabilmesini sağlamak olmalı. Bunun için Devlet Bahçeli  “OHAL” ilanı istiyor. Profesör  Çetin Yetkin yasaları tanık göstererek “sıkıyönetim” in uygun olacağını söylüyor. Osman Özbek Paşa jandarma istihbarat şeflerinin neden içeri tıkıldığını soruyor. Atilla Uğur’un, Cemal Temizöz’ün ve Levent Ersöz’ün! Ben de bu arada Erzincan’daki MİT binasının neden basıldığını öğrenmek istiyorum.


Başka bir ezber bozan adam

Asıl ezber bozan, Saadettin Tantan oldu. O, idamın geri getirilmesini zaruri görüyor. Şunları da soruyor ki bunlara verilecek cevaplar terörün neden azdığının açıklanması olacak:
1) Topluma kazandırma yasasıyla, Terörle Mücadele Yasasının 8. maddesi kalktı. 7. madde değiştirildi. Böylece örgüte finans sağlayanlar hapisten kurtuldu.
2) TCY ve TMY’de yapılan değişikliklerle mahkumiyetin üst sınırı yarıya düşürüldü. Davası devam edenler, hapisten kurtuldu.
3) “Finansmanın önlenmesi için uluslararası sözleşme”  2002’de kabul edildi ama 4 yıl bekletildikten sonra iç hukuka uyarlandı. PKK yurt dışında takibe alınamadı ve terör bilgi bankası kurulamadı
4) İstihbaratımız yeniden yapılanmalı. MİT, TSK, Emniyet Gnl. Mdr, Jandarma Gnl. Kom, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Gümrük Müsteşarlığı yeniden yapılanmalı.
Elde edilen istihbarat tek merkezde toplanmalı. Yetişmiş personel tarafından havuzlarda değerlendirilmeli.
PKK, 25 milyar dolarla marka haline geldi. Finans kaynaklarına bu sebeple darbe vurulmalı.

* * *

Şundan eminim ki, böyle bir toplantı yapılsa ve önerilenler hayata geçse şimdiye kadar yüksek zevatın veya devletin zirvesi denilen şeyin yapamadığı çok şeyleri başarır, bu belayı başımızdan def ederdi. Ama yapmıyorlar, yapamıyorlar. Yapacak olanları, her türlü çamuru atarak engelliyorlar.

Yazarın Diğer Yazıları