Ben de ikinci karargahı selâmlıyorum

A+A-
Afet ILGAZ

Birileri ikinci Meclis’i kuracaklarmış Diyarbakır’da. Kainatta her şey çifttir. Hasdal’da da ikinci karargah kuruluyor. Ben de onu saygıyla selamlıyorum. Çetin Doğan Paşa ne demişti “biz burada vazifedeyiz” demişti Silivri hapishanesi için. “Kısmi seferberlik” de demişti.
İkinci Meclis kuranların mazeretleri ne olursa olsun, yaptıkları büyük yanlıştır. CHP’liler gibi Meclis’e girip efendi efendi boykotlarını yapabilirlerdi.
Atatürk’ün gazi meclisini örnek alıyorlarsa külliyen yalan. Atatürk emperyalistlere karşı savaşmış ve milli meclisini kurmuştu. Onların kanadı altına sığınmamıştı. Pazartesiye inşallah Sullivan adlı bir Sinonistin Kürtçülere nasıl yol gösterdiğini yazacağım kendi kitabından. Mesele İsrail’in bayrağındaki iki çizgiden geçiyor. Çizginin biri Nil’dir, biri Fırat! İşte gördünüz, zaman geldi diye düşündüler herhalde. Arap baharını Nil’den, Mısır’dan başlattılar, Suriye’ye kadar geldiler. Antiemperyalist olmaları gereken solcu Kürt aydınları bunu bilmiyor mu? Elbette biliyorlar!
Ne var ki evdeki hesap çarşıya uymadı. Kaddafi’nin direnişini Beşşar Esad’ınki takip etti. Domino taşları ellerinde kaldı. İran’ın da büyük lokma olduğu gibi bir hakikat var. Saddam’da denetmişlerdi İran’ı. Sonra ipe giden, hâlâ acımaktan kendini alamadığım Saddam oldu.

 


Başbakan yüzde elliye oynuyor
Futbol operasyonuyla ilgili yazımda şöyle bir iddiada bulunmuştum: Başbakan’ın mutlak egemenlik kurabilmesi için, aklını taktığı geri kalan yüzde ellinin neden kendine oy vermediği gibi bir problemi çözmesi lazım. Çözmüş anlaşılan. Önce Fenerbahçeli oluşundan kaynaklanan kuşkuları ortadan kaldırdı. Ya da kaldırmak istedi. Şimdi de Deniz Feneri ve Kanal 7! Bu ikisi de yıllardır eşelenmemiş şüpheli durumlardı. Ne oldu da şimdi oldu?
Kanal 7’deki can dostlarına “maliye” operasyonu yapıldı. Yakında aklanırlar veya unutulurlar. Görmüyor musunuz, aynı zamanda yeni kabine açıklanıyor. Onun dedikoduları, yorumları başlar şimdi. Sonuç olarak yargının şefi Başbakan, dostlarına bile operasyon yaptıran adam niteliğini kazanır. Daha şimdiden ulusalcılardan bazıları bile futbolla ilgili operasyonu alkışlamaya başladılar. Neden şimdiye kadar yapılmamıştı? Bunun cevabını rica ediyorum.
Başbakan, bakmayın siz tükürük mükürük laflarını ettiğine, CHP’nin boykotundan endişeleniyor ve bir “ara” seçimin yapılabileceğini düşünüyor. Hazırlığı bu!

Yazarın Diğer Yazıları