'Ben giriyorum' deyip Suriye'ye girmeliyiz

'Ben giriyorum' deyip Suriye'ye girmeliyiz
İsmail Hakkı Pekin "Başka çaresi yok. Suriye'deki teröristlere karşı harekâtı ne kadar çok uzatırsak, bir anlamda ne kadar çok teslimiyetçi politika izlersek, o kadar başımız belâya girecek" dedi.

Fatih ERBOZ / Ankara

Türk uçaklarının, Doğal Kararlılık Harekâtı kapsamında Suriye hava sahasında ve Fırat'ın doğusundaki devriye uçuşları devam ederken,  gözler, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna gerçekleştirebileceği operasyona çevrilmiş durumda.

Genelkurmay eski İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, "ABD ile savaşacak halimiz yok. Ancak, PYD-PKK ile çatışma içerisine girebiliriz. Şunu da düşünmek gerekiyor, şu anda bu çatışmasak bile, 6-7 sene sonra çatışacağız. ABD'nin ve batının desteğindeki bölücülerle, PYD-PKK ile savaşacağız. O zaman da, terör devleti daha etkili olacak. Belki o dönem içimizde de sorunlar çıkacak. Baktığınız zaman, asker, bugün bölücü terör örgütüyle ilgili ciddî temizlik yaptı. O zaman içimizde 'cihatçı'  dediğimiz gruplar da olacak. Bir taraftan bu cihatçı gruplarla, bir taraftan PKK ile bir taraftan da Suriye'nin kuzeyindeki bölücü grupla uğraşacağız. 8-10 sene sonra şartlar çok daha farklı olabilir" dedi. 

ABD ile görüşmelerden bir şey çıkmaması durumunda Türkiye'nin operasyon yapabileceği sözlerinin olduğunu dile getiren İsmail Hakkı Pekin, "Girer girmez, bilemem, ama, yapılmak istenen bu. İçinden geçtiğimiz süreçte, bir şeyler olursa olacak. Türkiye bu bölgeye kendi başına girip, ABD ile karşı karşıya geldiği zaman ne kazanacak? Buna göre operasyonu yapacak, kaybedeceklerinin de hesabını yaparak daha kontrollü bir harekât yapılabilir diye diyorum. Bir üs bölgesinin kurulması, bölgenin kontrol edilmesi. Adamlar PYD'yi güneye çektiler. PYD-PKK olduğu gibi kalacak. Siyasal yapı da kalacak" diye konuştu. 

İsmail Hakkı Pekin, Türkiye'nin yapması gerekenin Suriye ile görüşüp bölgeye operasyon yapması olduğunu ifade etti. Pekin, "En güzeli bu olur. Yapılması gereken de budur bana göre. Başka çaresi yok. Bu konuyu ne kadar çok uzatırsak, bir anlamda ne kadar çok teslimiyetçi politika izlersek o kadar başımız belaya girecek. Biraz da böyle ben giriyorum kardeşim deyip girmek gerekir. Ne olur o zaman buna bakmak gerekir" dedi. 

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş