Berat Albayrak'tan tartışma yaratan işsizlik açıklaması

Berat Albayrak'tan tartışma yaratan işsizlik açıklaması
TÜİK'in Cumhuriyet tarihinin en yüksek işsizlik oranına yaklaşıldı açıklamasının ardından bugün 'İvme Finansman Paketi Tanıtım Toplantısında' konuşan Berat Albayrak, "İşsizlikte en kötü dönem geride kaldı." dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in açıkladığı son işsizlik oranlarına göre, 2009 Dünya Ekonomik Krizi sırasında yüzde 14,8’i gören işsizlik rakamları, 2019 yılı Ocak ayından sonra Şubat ayını da yüzde 14,7’yle kapatarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine yaklaşmıştı.

İşsizlik rakamları Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesi olan yüzde 14.8'in sadece 0,01 puan altındayken; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan "İşsizlikte en kötü dönem geride kaldı." açıklaması geldi.

'İvme Finansman Paketi' tanıtım toplantısında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Mart ve Nisan aylarında 500 binden fazla kişinin SGK girişinin gerçekleştiğini ve istihdama katıldığını açıkladı. Albayrak'ın "işsizlikte en kötü dönemi geride bıraktık" açıklamaları tartışma yarattı.
 

ÜRÜN ODAKLI FİNANSMAN YAKLAŞIMI

Albayrak'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

​2002 sonrasında uyguladığımız politikalar neticesinde, 2002'de orta-ileri ve ileri teknolojili ihracatın payı ise yüzde 31 olan payı 2018 itibarıyla yüzde 39.9 seviyelerine yükselmiştir.

Finansman paketimiz ürün odaklı finansman yaklaşımını benimsiyor. Üç ana faaliyet alanına üç kamu bankamızın katılımıyla yılsonuna kadar 30 milyar liralık bir finansman sağlamış olacağız.

"HAZİRAN AYINDAN İTİBAREN TÜRKİYE CARİ FAZLA VERECEK"

Üç ana faaliyet alanını, hammadde ve ara malı imalatı, makine imalatı ve tarım olarak belirledik. Hammadde ve ara malı üretiminde 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz -azami 10 yıl olmak üzere- 150 milyon TL'ye kadar yatırım kredisi sağlanacak. Ayrıca, 1 yıla kadar anapara geri ödemesiz -azami 5 yıl olmak üzere- 30 milyon TL'ye kadar işletme kredisi verilecek.

Makine imalatı finansmanında 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz -azami 10 yıl olmak üzere- 150 milyon TL'ye kadar yatırım kredisi sağlanacak.

Tarım sektöründe sağlanacak kredilerin vadesi, seracılıkta işletme kredileri için 14 ay, yatırım kredileri için 84 ay olarak belirlendi. Seracılık dışındaki tarım alanlarında da işletme kredileri için 12 ay, yatırım kredileri için de 60 ay vade sağlanacak.

Haziran ayından itibaren Türkiye cari fazla verecek. 2018 mayıs ayı itibariyle 58 milyar dolarla en yüksek seviyeye ulaşan cari açık sonrasında haziran ayından itibaren Türkiye'nin cari fazla vereceğini öngörüyoruz. Bu ivme devam ederse 70'li yıllardan bugüne kadar tarihimizin en yüksek cari fazlasını verdiğimiz yıl olacak.

Yılın ikinci yarısından itibaren dengelenmesi daha da net göreceğiz. Alınacak tedbirlerle bütçeyi daha rahat yöneteceğiz. 

"TL'YE KARŞI MANİPÜLASYON YAPILIYOR"

Türk Lirası'na karşı yapılan manipülatif pozisyon almak isteyenlere karşı mücadelemiz devam edecek. İşsizlikte en kötüyü geride bıraktık. Yurtdışı finansman konusunda rahat pozisyonumuzu koruyoruz. Birinci çeyrekten çeyrek bazlı teknik resesyon süreci geride kalacak. Büyüme tarafında daha da pozitif gelişmeleri görmeye başlayacağız.

İthalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı yüksek ve ihracat potansiyeli yüksek sektörlere bu paket kapsamında finansman sağlanacak. Bu kapsamda stratejik öncelik, orta yüksek ile yüksek teknoloji ürünleri ve sektörlerinde olacak.

 

  • Yorumlar 26
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58