Berlusconi’ye ibretlik ceza

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

İtalya’da, eski başbakanlarından Silvio Berlusconi, 2008 yılında bir senatöre rüşvet vermek suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İtalya’da siyasete atıldığı 1994 yılından 2011 yılına kadar olan dönemde en uzun süre başbakanlık koltuğunda kalan ve adı çok sayıda yolsuzluk davasına karışan Berlusconi’ye, Napoli’de yargılandığı bir davadan kötü haber geldi. İtalya’da dönemin başbakanı Romano Prodi liderliğindeki geniş sol koalisyon hükümetinin parlamentodaki çoğunluğunu kaybetmesi için iktidar partilerinden Değerler İtalyası (IDV) Senatörü Sergio De Gregorio’ya 2008 yılının ilk aylarında rüşvet vererek, kendi safına çektiği iddiasıyla yargılanan Berlusconi, suçlu bulundu.

Duruşmada, 3 milyon Euro karşılığında taraf değiştiren senatör De Gregorio’nun, rüşvet aldığını kabul etmesi, davanın bu şekilde sonuçlanmasında önemli bir etken oldu. Napoli Mahkemesi’nde görülen duruşmada hakkında savcılığın 5 yıl hapis cezası istediği 78 yaşındaki lider, 3 yıl hapis cezası ve 5 yıl kamu görevlerinden men cezasına çarptırıldı. Berlusconi ile kendisine bu işte yardımcı olan ve hakkında 4 yıl 4 ay hapis cezası istenen L’Avanti gazetesi eski genel yayın yönetmeni Walter Lavitola da aynı cezaları aldı.

Kararı değerlendiren Berlusconi, yargının zulmüne uğradığını savunarak,  “Bu kararı, gülünç ve siyasi bir karar olarak dikkate alacağım” dedi. Berlusconi’nin avukatı Niccolo Ghedini ise Napoli Mahkemesi’nin kararını haksız bulduklarını söyledi.

Öte yandan, Berlusconi’nin söz konusu yargılamadaki nihai karar açıklanırken, bu yargı sürecinin 6 Kasım’da zaman aşımına uğrayacağı basında çıkan haberlerde yer aldı. İtalyan siyasetinin renkli siması Berlusconi, önceki yıl da şirketi Mediaset ile Amerikan filmlerinin alım-satımında vergi kaçırdığına hükmedildiği için 1 yıl kesinleşmiş hapis cezası almış ve bu cezasını yaşından ötürü Milano yakınlarındaki bir bakımevinde sosyal hizmet yaparak çekmişti.

Her zaman gündemde

İtalya’nın eski Başbakanlarından Berlusconi siyasete atılmazdan önce iş hayatında birçok başarıya imza atmıştır. Enerji, komünikasyon, inşaat, medya, emlak, elektronik sektörlerinde faaliyet göstermiş ve büyük bir servete sahip olmuştur. Mafya’nın ve birçok kirli işin merkezi olmuş İtalya’da iş yapmanın, hele hele büyük yatırımlar yapmanın bedeli muhakkak ki ağırdır. Berlusconi özellikle siyasi hayata atıldıktan ve Başbakan olduktan sonra, mercekleri üzerine çekmiş, siyasi rakiplerinin inanılmaz saldırısına uğramıştır. İş hayatındaki yasa dışı işleri ve özel hayatı her zaman gündemde olmuştur. Son dönemde İtalyan yargısı tarafından ardı ardına çeşitli konularda suçlu bulunmuş ve cezalandırılmıştır. Kokuşmuşluğuyla ünlü İtalyan yargısı eski Başbakan ve güçlü iş adamı Berlusconi’yi yargılamaktan ve cezalandırmaktan kaçınmamıştır.

Demokratik ve hukukun üstünlüğünün hâkim olduğu ülkelerde yolsuzluk yapan kim olursa olsun yargıya hesap vermektedir. İran’da, Çin’de yolsuzluğa bulaşanlar idam edilmektedir. Japonya’da adı yolsuzluğa bulaşan siyasiler ve iş adamları genelde utançtan intihar yolunu seçmektedir. Romanya ,İngiltere, İspanya, Fransa, ABD anlayacağınız dünyada birçok ülkede adı yolsuzluğa karışmış şahıslar kanun önünde yargılanıp gereken cezayı almaktadırlar.

Yüzsüzler ordusu...

Bizdeki durum ise evlere şenliktir. Rüşvet veren iş adamları ile rüşvet alan siyasetçi ve bürokratlarımız göğüslerini gere gere son model arabalarında, lüks ev ve işyerlerinde, sırça köşklerinde günlerini gün etmektedirler. Bunlardan hesap soran yoktur. Savcılarımız maalesef bu konulara duyarlı değildir. Bizi yönetenler bu konularla hiçbir şekilde ilgilenmemekte, bu tür meseleleri duymak bile istememektedir. Bu konuları sık sık gündeme getirdiğim için selamı sabahı kesmiş siyasetçi ve iş adamı vardır. Aman Hüseyin’e yaklaşmayalım, yarın bizi de gözüne kestirir hırsızlıklarımızı, yolsuzluklarımızı gündeme getirir diye, kendini unutturmaya çalışanlar, mesafe koyanlar az değildir. Hırsızlar, rüşvetçiler, yasa tanımayan iş adamı kılığındaki sermaye sahipleri ve yasaları uygulamayan siyasetçi, bürokrat, yetkili kim olursa olsun peşlerinde olduğumuzu unutmasınlar. Kimse ben yaptım oldu, bana hesap sorulmaz diye rahat etmesin. Gün gelecek 30-40 sene önce dahi işlenmiş suçların hesabı sorulacaktır. KKTC’deki adil olmayan, bozuk düzenin ilelebet süreceğini hesaplayanlar yanılacaktır. Adalet bir gün bu ülkenin kaynaklarını haksız yere cebe indirenlerlerin yakasına yapışacaktır.

Bu memlekette çeşitli partilerden milyonlarca liralık piyango bileti alarak siyasi erki yemleyip gemilerini yüzdürenler, işlerini yaptıranlar muhakkak yargılanacaktır. Bu memlekette kaçakçılık yapanlar, vatandaşlara kalitesiz mal ve ürün satanlar, kara para aklayanlar, bankacılık kisvesi altında tefecilik yapanlar, emlak spekülatörleri, ihalelere fesat karıştıranlar, insan ticareti yapanlar, esrar-eroin baronları, siyasetçi ile iş birliği yaparak memleketi soyan yüzsüzler ordusu muhakkak yargılanacak ve hesap verecektir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları