Beş maddede neden cahilleştiriliyoruz

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Aslında 5 değil 55 madde de sıralanabilir; meydanlar dolusu malzeme var da yerimiz dar...

İktidar, "tek değişmeyen" eğitim politikasının neden "aydınlanmamak",  aydınlatmamak", "aydınlaştırmamak" olduğunu -sağ olsun- "örneklerle" ortaya koyan bir kampanya süreci yürütüyor.

*

Oyuncak ettikleri müfredatı "hatmetmeyi" değil de "anlamayı", "analiz etmeyi" öğretse mesela, "Emekliye biz bayram ikramiyesini getirdik, şimdi 'onu biz vaat etmiştik' diyor. Vaat ettiysen yap" dediğinde, dinleyicilerinden en az biri/belki bini, on bini, yüz bini "iyi de icra makamı muhalefet değil ki" diye geçirecek aklından illa ki!

*

Kayıtsız şartsız biat kültürüyle değil de bilimsel bilgi rehberliğinde, nesnel düşünebilme kabiliyeti kazandırarak eğitse, "Bordan ısıya dayanıklı cam yapmamız lazım"a cevaben "Yahu günaydın. Borcamı üretip, evlerde kullanalı 10 yıllar oldu, biz çoktan ürettik çoktan" dediğinde, biri illa ki kendini tutamayıp "kral çıplak" diye bağırarak, muzip muzip suratlarına sırıtacak; "Paşabahçe'yi de 'paşa'lardan ürettiniz zahir!"

*

Beş dakika ara verse şu ahlaki değerlerin sıfırın altına düşürüldüğü afyonlama programlarına, "Ülkemizin öyle bir lideri var ki Amerika'sını, Avrupa'sını dinlemiyor. Sınır ötesinde operasyonlar düzenliyor" dediğinde; Menbiç'te ABD'yle anlaştığını hatırlatan çıkar muhakkak!

*

"Hazmede hazmede" kabulü değil de "sorgulamayı" makbul saysa mesela, "PKK ile birlikte iktidar projesi yapanlar bizi yıkamaz" dediğinde bir düşünür insan "Oslo"da PKK'yla ortak proje yapanlar kimdi? "Habur", kimin PKK'yla ortak projesiydi? PKK kimin "çözüm ortağı"ydı?

*

"Aaaa Aşk-ı Memnu'nun kitabı çıkmış" seviyesini teşvik etmese, "Ben 75 öğrencili sınıflarda okuduğum zaman, tek partili dönemdi, yani CHP'nin iktidarda olduğu dönemdi" dediğinde, "özgeçmişine" bakmayı akıl eden çıkar ve der ki, "İyi de aga sen o tarihte doğmamışsın daha!"

*

Bütün bu sorulara, sorgulamalara muhatap olmamak için başımızı güneşe, ışığa, aydınlanmaya doğru kaldırmak yerine kuma gömelim istiyor ya...

İlahi adalet işte...

Bakın nasıl dolandı o düşünmeden, anlamadan kafasallamacılığa:

Soruyor: Bu çırak (Muharrem İnce) anlar mı bunlardan?

Kalabalık: Anlarrrrr!

Bizimki şok:

Ne alakası var! Anlamaz!

***

Kendi kazdığı kuyuya düşmek bu olsa gerek!

***

GÜNÜN SÖZÜ

"Kürşad"lık, zalime sarayını dar etmektir; zalimin sarayına sığınmak değil!

Şakir Öztel

***

SORU-YORUM

İYİ Parti Elazığ mitinginden gelen haberler doğruysa, yani Emniyet, 15.00'teki mitingin yapılacağı meydanda bomba aramasını saat 14.30'da, dolmuş alanı boşaltarak yapmaya kalktıysa, siyasi engellemeyi vesaireyi geçtim de bu büyük bir güvenlik zafiyetinin göstergesi değil mi?

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları