Biden’in dayatması PKK Anayasası!

A+A-
Arslan BULUT

ABD Başkan Yardımcısı Biden’in Türkiye’ye ne için geldiği konusunda televizyonlarda açıkça bir tartışma yapılıyor. Mesela bir televizyon kanalında Prof. Dr. Hasan Köni, Biden’in sadece Suriye için değil, ABD ordusu çekildikten sonra Irak’ın ve özellikle Kuzey Irak’taki Kürt devletinin durumunu görüşmek için geldiğini kabul ediyor ve “Şu anda PKK, kış sebebiyle terör faaliyetlerini durdurdu. Nevruz’a kadar durum böyle devam eder. O zamana kadar Anayasa’nın ana hatları da ortaya çıkar. Beğenmezlerse terör devam eder..” diyor.
Yani artık Yeni Anayasa’nın PKK taleplerini karşılamak için gündeme getirildiği, Amerika’nın da bunun için dayatmada bulunduğu kesinleşmiş durumdadır.

***


Nitekim CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu da Biden’ın ziyaret amacını şöyle açıkladı:
“Irak’tan Suriye’ye kadar çok önemli konular gündeme gelecektir. Özellikle Amerikan askerlerinin Irak’tan tamamen çekilmesi sonrasında gerek terör sorunu gerekse Türkiye’nin Irak’ın kuzeyindeki yönetimle ilişkileri masaya yatırılacaktır. Zaten Barzani’nin önceki gün yaptığı açıklama da tesadüfi değildir. Barzani ABD’den gelen telkinler üzerine tam da Biden’in ziyareti öncesinde bu açıklamayı yapmıştır. Oysa kısa süre önce Türkiye’ye gelmişti. Aynı sözleri burada da söyleyebilirdi”
Barzani, “Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, PKK ile bağlantı halinde olduklarını ve saldırılarını durdurması için en büyük baskıyı yapacaklarını söyledi. Barzani, ” terör örgütünün saldırıları Kürt halkının geleceğiyle oynuyor” demişti.
Talabani de “PKK’lılar bana şunu söyledi: ‘Silahı bırakıp dağdan şehre inmemiz isteniyor. Gideceğimiz yer neresi? Ev mi, yoksa hapis mi? Birinci şartımız genel af ilan edilsin. Hazırlanacak yeni anayasada Türkiye’nin hepsi Türk değildir. Türkiye birçok ırktan oluşur ifadesine yer verilsin’. PKK’yı ikna etme konusunda başarılı olduk sayılır. Türk tarafını ikna etme konusunda yarım başarılı olmuş sayılırız. Bu konuda kardeşim Mesut Barzani ve Berham Salih Türk tarafıyla iyi çalışma yürütüyor” diye konuşmuştu.
Zaten ABD Başkan Yardımcısı Biden, önce Irak’a gitti ve Erbil’de Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüştü.
Görüşmede ABD askerlerinin Irak’tan çekilmesi, Irak’taki ABD askerlerinin varlığı, terör örgütü PKK’nın da gündeme geldiği ifade edildi. 

***

 
Biz “Yeni Anayasa PKK’nın talebi ve Amerikan dayatmasıdır” derken elbette MİT-PKK görüşmesindeki konuşmaları esas alıyorduk. Orada koordinatör ülke, yani Amerikan temsilcisi, “Sizi burada biz topladık. Abdullah Öcalan’ın talepleri Meclis’te görüşülecektir” dememiş miydi?
Peki o halde ABD ve PKK dayatması ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını ortadan kaldırmak nasıl bir suç oluşturuyor?
Bu devlet, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı “Anayasa’yı tağyir, tebdil ve ilga suçu”ndan idam etmedi mi?
Deniz Gezmiş’in savunmasının en önemli yerini, rahmetli arkadaşımız Behiç Kılıç hatırlatmıştı:
“Türkiye’nin bağımsızlığından başka hiçbir şey istemedik ve hayatımızı bu yola koyduk, varlığımızı Türkiye halkına armağan ettik. Bizim düşmanlarımız Amerikan emperyalizmi ve onun yerli işbirlikçileridir.
Ayrıca milli bütünlüğe karşı çıkmakla da suçlanıyoruz. 101 tane Amerikan üssünün bulunduğu ülkede, bizim milli bütünlüğü bozmak istemekle itham edilmemiz gülünç olmaktadır.
35 milyon metrekare vatan toprağı işgal altında iken bizim milli bütünlüğü bozmakla suçlanmamız gülünçtür. Mustafa Kemal sağ olsaydı bugün çok şaşırırdı.”
Deniz Gezmiş, “Bu ülkede Anayasa’yı en fazla savunanlar bizleriz. Anayasa’yı ihlal edenlerse ortadadır. Yine o kişiler bizim kellemizi istemektedirler. Bile bile iddia makamı bizim Anayasa’yı ilgaya teşebbüs ettiğimizi ileri sürmektedir” diye savunma yapmıştı!
Şimdi aynı suçu, İktidar ve muhalefet el birliği içinde işlemiyor mu?
Amerikan dayatması olunca, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını rafa kaldırmak suç olmaktan çıkıyor mu?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları