Bilim insanları büyük uzay olayı için resmen tarih verdi. Yüzyıllar sonra bir ilk yaşanacak

Bilim insanları büyük uzay olayı için resmen tarih verdi. Yüzyıllar sonra bir ilk yaşanacak
Son olarak 16 Temmuz 1623 tarihinde gerçekleşen ve "büyük birleşme" adıyla bilinen Jüpiter ile Satürn gezegenlerinin gökyüzündeki buluşması 21 Aralık gecesi yaşanacak. "Tek bir yıldız" gibi parlayacak olan iki gaz devi gezegeninin buluşmasının çıplak gözle izlenebileceği açıklandı.

AA'da yer alan habere göre, Jüpiter ve Satürn, ay sonunda "büyük birleşme" olarak bilinen buluşmayla gökyüzünde "tek bir yıldız" gibi parlayacak. İki gaz devi gezegenin 20 yılda bir meydana gelen yakınlaşması, 21 Aralık gecesi yaşanacak. 

EN SON 1623'TE YAŞANDI

Jüpiter ve Satürn'ün bu yılki "büyük birleşmede" sıra dışı biçimde yakınlaşacakları; bunun, en son 16 Temmuz 1623 tarihinde yaşandığı ifade edildi.

"BU DENLİ YAKLAŞIMLAR NADİR GÖRÜNÜR"

Avustralya'da Monash Üniversitesinde görevli gökbilimci Michael Brown, Washington Post'a yaptığı açıklamada, Jüpiter'in Güneş'in çevresindeki turunu 12, Satürn'ün ise yaklaşık 30 yılda tamamladığını, iki gezegenin turlarını farklı eğime sahip yörüngelerde attığını, dolayısıyla bu denli yakınlaşmalarına nadiren rastlandığını söyledi.

Brown, 1623'teki "büyük birleşmenin", gezegenler Güneş'e çok yakın olduğundan Dünya'dan izlenmesinin mümkün olmadığını, iki gezegenin "izlenebilir bu çok samimi görüntüyü" 1226 yılı mart ayında verdiği belirtildi.

ÇIPLAK GÖZLE İZLENEBİLECEK

Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Kuzey Yarım Küre'de en kısa günün yaşanacağı 21 Aralık'ta, iki gezegenin buluşmasının çıplak gözle izlenebileceğini açıkladı.

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58