Bilim insanları ‘çok ürkütücü’ diye duyurdu: Kimse bunu beklemiyordu. Olağan şüpheler haklı mı çıkacak

Bilim insanları ‘çok ürkütücü’ diye duyurdu: Kimse bunu beklemiyordu. Olağan şüpheler haklı mı çıkacak
Yapay zekanın görüş açısını inceleyen bilim insanları, yapay zekaların nesneleri insanlar gibi gördüğünü açıkladı.

Yapay zekâ teknolojisi ile ilgili dikkat çeken bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. İndependent’te yer alan haberde, Johns Hopkins Üniversitesi'nden bilim insanlarının yapay zekalar üzerindeki önemli çalışmasına yer verildi.  Araştırmacılar, insan beyniyle yapay zeka bilgisayarlarının üç boyutlu nesneleri görme biçimleri arasında "ürkütücü" bir benzerlik keşfetti.

Johns Hopkins Üniversitesi'nde atılımı gerçekleştiren bilim insanları bu keşfin insanların görme duyusunun yapay zekayla nasıl kopyalanacağını daha iyi anlamaya yönelik önemli bir adım olduğunu söyledi.

Yapay nöronlar iki boyutlu fotoğraflardaki görüntülerle eğitildi. Buna rağmen doğal ve yapay nöronlar üç boyutlu şekil parçalarını işlerken neredeyse aynı tepkileri kaydetti.

The AlexNet AI (AlexNet Yapay Zeka) ağı görüntülere beklenmedik şekilde, insan beyninin V4 adı verilen bölgesinde bulunan nöronlarla aynı tepkiyi verdi. Bu bölge, beynin nesneleri görürken kullandığı sinir yolunun ilk aşaması.

Johns Hopkins Üniversitesi Zanvyl Krieger Zihin/Beyin Enstitüsü'nde sinirbilim profesörü olan Ed Connor, "Üç boyutlu şekillere verilen V4 kadar erken, güçlü ve net sinyaller görünce şaşırdım" dedi.

Halbuki bir milyon yıl düşünsem yalnızca iki boyutlu fotoğrafları müzelerdeki gibi etiketlemesi için eğitilen AlexNet'te de aynı şeyi göreceğinizi asla tahmin edemezdim.

Profesör Connor, özellikle birinin binlerce yıllık evrimin ve yaşam boyu öğrenmenin ürünü olduğu ve diğerininse bilgisayar bilimcileri tarafından tasarlandığı göz önüne alınırsa doğal ve yapay nöronlardaki görüntü yanıt kalıplarını "ürkütücü bir şekilde benzer" diye tanımladı.

Profesör Connor, "Yapay ağlar beyni anlamak için en umut verici güncel modeller" ifadelerini kullandı.

Buna karşılık, beyin de yapay zekayı insan zekasına yakınlaştırmak için en iyi strateji kaynağı. Keşfin detaylarını anlatan bir araştırma makalesi perşembe günü hakemli bilimsel dergi Current Biology'de yayımlandı.

Öte yandan bilim insanları tarafından gerçekleştirilen bu çalışma ile yapay zeka ve insanlar arasındaki savaşlarla ilgili olağan şüphelerin de haklı çıkma ihtimalinin yükseldiği belirtildi. 

Kaynak: İndependent Türkçe 

 

  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58