Bilim insanları inanılmaz bir buluşa imza attı, “Dünyanın iç çekirdeği karla kaplı”, Çekirdeğin sıcaklığı 5500 derece civarı

Bilim insanları inanılmaz bir buluşa imza attı, “Dünyanın iç çekirdeği karla kaplı”, Çekirdeğin sıcaklığı 5500 derece civarı
Austin’deki Teksas Üniversitesi bilim insanları, dünyanın iç çekirdeğinin oldukça sıcak, muazzam bir baskı altında ve karla kaplı olduğunu buldu. Buluş dünyanın çekirdeğinin nasıl ortaya çıktığı hakkında daha fazla bilgi verebilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Austin’deki Teksas  Üniversitesinde görevli bilim insanları, dünyanın iç çekirdeğiyle ilgili inanılmaz bir buluşa imza attı. Utnews’te yer alan habere göre, Çin Sichuan Üniversitesi'nde doçent olan Youjun Zhang’ın öncülük ettiği çalışmada yüksek lisans öğrencisi Peter Nelson ve doçent Nick Dygert araştırmacı olarak yer aldı.

“DEMİR BAZLI KRİSTALLER”

Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı, Merkez Üniversiteler için Temel Araştırma Fonları, Jackson Yerbilimleri Okulu, Ulusal Bilim Vakfı ve Sloan Vakfı tarafından finanse edilen araştırmada bilim insanları, dünyanın çekirdeğinde kristalleşmenin mümkün olduğunu ve en alt dış çekirdeğin yaklaşık yüzde 15'inin sıvıya düşen demir bazlı kristallerden oluşabileceğini buldu.

dunyanin-cekirdegi-karla-kapli.jpg
Demir “kar” ın dış çekirdekten nasıl düştüğünü ve iç çekirdekteki yığınları gösteren bir figür

“ÇOK İNCE DEMİR PARÇACIKLARDAN OLUŞUYOR”

Kristaller dış çekirdek ve katı iç çekirdek üzerine yerleşmiş şekilde bulunmakta. Bu kar kütlesi (kristaller) çok ince demir parçacıklarından oluşuyor. Eriyik dış çekirdekten aşağı doğru düşerken iç çekirdeğin tepe noktasında birikerek,321 kilometre kalınlığında çekirdeği saran bir yığın oluşturuyor. Dünya'nın çekirdeğinden araştırma için örnek almak mümkün olmadığından bilim insanları sismik dalgaların hareketini analiz ederek çalışmalarını gerçekleştirdi.

“KRİSTAL KARLAR VAR”

Youjun Zhang, “İç çekirdek sınırı, ısı iletimini ve çekirdeğin konveksiyonlarını etkileyebilecek basit ve pürüzsüz bir yüzey değil” yorumunda bulunurken Dygert ise, “Dış çekirdeğin içinde birkaç yüz kilometrelik bir mesafe boyunca iç çekirdeğe doğru yağan kristal karlar var” dedi.

“MAGMA ODASI GİBİ ÇALIŞIYOR”

Austin'deki Texas Üniversitesi Jackson Geosciences Okulu'nda profesör olarak görevli bulunan ve çalışmanın ortak yazarı Jung-Fu Lin, “Dünyanın metalik çekirdeği kabukta daha iyi bildiğimiz bir magma odası gibi çalışıyor” dedi.

“DÜNYA’NIN ÇEKİRDEĞİNİN OLUŞUMU HAKKINDA BİLGİ VERİYOR”

Kaliforniya Üniversitesi Berkley'de gezegenin iç mekanlarını inceleyen ve çalışmaya dahil olmayan bir jeoloji bilimi profesörü Bruce Buffet, araştırmanın Dünya'nın iç mekanı hakkında uzun süredir devam eden sorularla yüzleştiğini ve hatta Dünya'nın çekirdeğinin nasıl ortaya çıktığı hakkında daha fazla bilgi verebileceğini söyledi.

  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58