Bilim İnsanlarından gezegeni soğutalım önerisi!

Bilim İnsanlarından gezegeni soğutalım önerisi!
Bilim insanları, buzullarda yaşanan erimenin önüne geçmek için oldukça tartışmalı ve bir o kadar da riskli bir yöntem olan gezegeni soğutma önerisinde bulundu.

Yükselen sıcaklıklar buzulları yukarıdan eritirken ısınan su da buzulların alttan erimesine sebep oluyor. Yüzeydeki ısınan suların buzullardaki çatlaklardan içeri sızması da buz örtüsünü daha dengesiz bir hale getiriyor. Buz örtüsünün karşılaştığı bu tehditlerin ise gelecek yüzyılda daha da kuvvetli hale geleceği öne sürülüyor. Bilim insanları, içinde bulunduğumuz yüzyılda su seviyesinin 10-20 cm kadar artabileceğini ileri sürüyor.    

Bilim insanları ise iklim mühendisliğinin Grönland üzerinde yaratacağı etkiyi ölçmek için birkaç araştırma yapmaya karar verdi. Araştırmacıların iklim mühendisliği olmadan tahmin ettiği çoğu karanlık senaryo, iklim mühendisliği ile daha umut verici bir hal aldı. Çeşitli testlerden elde edilen sonuçlar, iklim mühendisliğinin buzullardaki erimeyi ve su seviyelerindeki yükselişi azaltacağına işaret ediyor. Bilim insanları, iklim mühendisliği ile oldukça detaylı çalışmalarla Grönland’daki hava sıcaklığını 1.1 °C kadar azaltabilirler. Bu da buzullardaki erimeyi %20-32 oranlarında azaltabilir. 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş