Bilim Kurulu üyeleri tek tek isyan ediyor: Bazı adımları bizim attığımız sanılmasın

Bilim Kurulu üyeleri tek tek isyan ediyor: Bazı adımları bizim attığımız sanılmasın
Habertürk Yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde Bilim Kurulu Üyesi, halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Levent Akın'ın Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF)kararına ilişkin görüşlerini aktardı.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, liglerin 12 Haziran'da başlayacağını açıklamıştı. 

Bazı açıklamaların bunalmış kitleyi sokağa çıkmaya tahrik ettiğini ifade eden Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya ise, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın'ın, "Şunu biliyorum ki Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nda kitle bağışıklığının sağlanmasına yönelik bir düşünce kesinlikle yok… Dolayısıyla bazı adımların bizler tarafından atıldığı sanılmasın" tespitini aktardı.

Türkiye genelinde oluşan bağışıklığın henüz %15-20 sevisinde olduğunu, bunun virüsün en yaygın olduğu İstanbul'da yüzde 40 seviyesinde olduğunu ifade eden Prof. Dr. Akın, “Toplum bağışıklığının oluşması için en azından %60-65’i görmemiz gerekir, bunu henüz görmedik” dedi. Bu nedenle AVM’lerin açılma kararını erken bulduklarını belirten Akın, “Bizim takvimimizde 28 Mayıs planı vardı” açıklamasında bulundu.

1588919885397-levent-akin.jpg

Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Levent Akın

Futbol Federasyonu'nun kararına tepki gösteren Akın, "Bilim Kurulu tavsiyesi diyorlar; bizim böyle bir tavsiyemiz de kesinlikle söz konusu değil” dedikten sonra kaydetti:

“Bakan toplantıda Futbol Federasyonu’nun sağlık kurulunun tavsiyede bulunmuş olabileceğini söyledi. Nasıl yapacaklar? Bırakın sahada oynayanı, yedek kulübesinde oturan futbolcunun enfekte olduğu görülse, hepsiyle yakın temaslı olduğu için bütün takımı 14 gün karantinada tutmak zorundayız. Bu sadece futbol değil, basket, voleybol, güreş, tekvando gibi her türlü temaslı sporda geçerli…”

SAĞLIK BAKANI KOCA VE BİLİM KURULU'NDA RAHATSIZLIK MI VAR?

Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Levent Akın'ın açıklamaları son günlerde aynı minvalde yapılan açıklamaları akla getirdi. Sağlık Bakanı Koca, liglerin yeniden başlaması ile ilgili "Bilim Kurulu’na bu anlamda gelen, görüşülen federasyon kararıyla ilgili öncesi ve sonrası bir durum söz konusu olmadı." şeklinde konuşmuştu. Koca, sorumluluğun federasyona ait olduğunu ifade etmişti.

Yaşanan bu çıkışlar, Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu'nda liglerin başlaması ile ilgili alınan karardan rahatsız olduğuna dair yorumlara neden oldu.

1580584571790-rid.jpg

Futbol dünyasından da liglerin başlatılmasına tepki gösteren isimler oldu. Rıdvan Dilmen, "Liglerin başlama kararıyla ilgili TFF'nin doğru hareket ettiğini düşünmüyorum, yalandan kıvırmayalım" derken,  Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Süper Lig’in 12 Haziran’da başlatılması kararını değerlendirdiği açıklamasında sosyal mesafeyi koruma şansının sıfır olduğunu vurgulayarak “Futbolcu arkadaşlarımızın yüzde 80’i tedirgin ve çok korkuyor. Bu kararın, kesinlikle Bilim Kurulu’ndan dönmesi lazım" dedi.

0ab89bbd40564495aa800dcb15cbfc28.jpg

 

İlgili Haberler

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58