Bilim Kurulu üyesi hasta sayısındaki artışın nedenini açıkladı

Bilim Kurulu üyesi hasta sayısındaki artışın nedenini açıkladı
Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, korona virüse yakalananların sayısının son günlerde arttığına dikkat çekerek, market ve pazarlardaki yoğunluğun virüsün yayılmasını tetiklediğini söyledi:

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Türkiye’de son günlerde korona virüse yakalananların sayısındaki artışa dikkat çekti. Twiiter hesabından bir paylaşım yapan Özlü, son günlerde çarşı ve pazarlardaki yoğunluğun virüsün yayılma hızını artırdığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Tevfik Özlü’nün açıklamaları şöyle:

"Evvelki gün yeni olgu sayımız 1614; Dün 1832; Bugün ise 2253. İki günlük artışın nedeni 4 günlük sokağa çıkış yasağının ardından pazartesi ve salı günleri sokaklarda, pazarlarda, marketlerde gözlediğimiz kalabalıklaşma.

Virüs affetmiyor. Pusuya yatmış bekliyor. En küçük tedbirsizlikte hemen başını kaldırıyor. Çok dikkatli olmalıyız.

Zorunlu olmadıkça evden çıkmamalıyız, temastan kaçınmalıyız, sosyal mesafeyi korumalıyız, maskeyi usulüne uygun olarak kullanmalıyız, yüzey temizliğine, el hijyenine ve kapalı ortamların havalandırılmasına dikkat etmeliyiz.

Gevşemek, “bu iş bitti” zannedip, eski rutinimize dönmeye çalışmak çok büyük hata olur. Virüsle birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Kontrollü sosyal hayata alışmalıyız.

İhtiyaçlarımızı tedbirlere uyarak karşılayalım ama gerekli değilse evden çıkmayalım. İftar davetine, taziye ziyaretine, komşuya çay içmeye gitmeyelim."

tevfik1-001.jpgtevfik2.jpgogcasm3.jpg4-536.jpg5-296.jpg

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58