Bilmiyorsan kullanma

A+A-
Burhan AYERİ

En büyük hastalık "ben oldum"larla başlar. Merhum Sakıp Sabancı bu konuyu kitabında şöyle anlatmıştı:

"Almanya'dan uzman-usta getiriyoruz. Bakıyoruz bizimkiler bir şeyler öğreneceğine adama akıl öğretmeye çalışıyorlar. Gelişme yolunda bu tehlikeyi bir türlü atlatamadık".

Hani TRT-Haber'deki gencin Avrupa Şampiyonası finallerinden söz ederken hata yapmasını bir yere kadar duymazdan gelebiliriz. Bu delikanlı açılış maçı hakemiyle Türkiye-Hırvatistan oyunununkini değiştirdi. Sonunda farkına vardı ve özür diledi. Kıpkırmızı olmuş bir yüzle.

...

Gelelim heybedeki turpun büyüğüne. NTV'de konuşmacılar terörü tartışıyor. Oğuz Haksever anchorman. Bir ara ilginç saplantı yaptı; "Kılıç artığı TNT'ler". Bir an durakladık ne demek istedi. Kılıç artığının tam karşılığı "Dinsel katliamlardan sonra, din değiştirenler"dir. Örnek verirsek Afrika'nın siyahilerini, Amazon'un yerlilerini gösterebiliriz. Hıristiyanlığın veya Müslümanlığın yayılış döneminde bu işleri çokça görebilirsiniz. Haksever'e önerimiz iyi bilmediği konulardan laf etmemesi. Kendisine bir de hoca önereceğiz: Hüseyin Movit. Seve seve yardım eder.

Ölçü kaçtı

Evlilik programları "Parçala Behçet"leri hatırlatmaya başladı. Esra Erol'dan o danslara son vermesini istiyoruz. Ya da araya tampon bir şeyler koysun. Stüdyodan alıp götürülenlere lafımız yok. Sıkça deneme-yanılma metodu izliyoruz. Locaya geri dönenler bunlardan. Kısmetse Olur'a fazla gözlem yapıyoruz. Haftanın sürprizi "Mikser Mehtap"ın kraliçe seçilmesiydi. Kral da yeni damat adaylarından Ali oldu. Bir günlüğüne bile olsa "Gitti Ali geldi Ali" dedik ve eski gözağrısını hatırladık.

...

Arabuluculuk yapımlarını izleyince geçmişe döndük. Sulukule'nin en popüler günlerinden bir öyküyü aktaralım. Kör Fatma, Bitli Şükrü'ye aşıktır. Ancak Şükrü evlidir. Dul bayanın gel-gellerine kapıyı kapatır. Babıali'nin ünlü kalemlerinden Necmi Onur, iş bulamadığı günlerde Fatma-Şükrü kavgalarına geniş yer verirdi. Bu sayede onları üne kavuşturdu. Özel otolarıyla kavga matinelerini izlemeye gelenlerin bıraktığı paralar Sulukule'nin en önemli gelir kaynağı oldu. Bu arada Hatice Sultan Mahallesi sakinlerine seyir çıkardı "Kör Fatma ile Bitli Şükrü'nün atışması başlıyooor" anonsunu duyan koşarak giderdi. İnanın bugünlerin evlilik yapımlarının yanında bizimkilerin kavgası zemzemle yıkanmış gibi kalırdı.

Geriye bakış

Ramazan hatıralarımızı toplasak kalın bir cilt olur. Aralarında hâlâ güldüklerimiz var. İnanılmaz sıcak bir gündü. Malta eriği-yenidünya mevsimi. Okuldan çıkmışız seyyar satıcının tezgâhına gözümüz ilişti. Ağzımız sulandı, canımız çekti. Yarım kilo istedim. Kesekağıdını alttan delip ilk çeşmede yıkadım. Başladım yemeğe. Eve girdiğimde jeton yeni düştü. Karşımda Ata Nine belirdi. "Anneanne oruçlu olduğumu unuttum ve Malta eriği yedim" lafları ağzımdan kaçtı. Kafkas kökenli sert kadın çakmak çakmak bakarak dikildi: "Ulan bari döner de yeseydin" diye bağırdı. Bu fırçayı yer yemez ortadan yok oldum. Top patladığında iftara bile katılmadım.

...

Önemli not: Boks duayeni Orhan Ayhan'ı gıpta ile izliyoruz. Cumhurbaşkanı ile davetli olarak ABD'ye gitti. Giderken çıkmadık kanal kalmadı döndü, ayağının tozuyla NTV'de gördük. Peşinden CNN TÜRK'te. Ona öncelikle maşallah deyip, sağlık uzun yaşam diliyoruz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları