Bin yıl daha buradayız...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Dağların tepesinde kar etekleriyle beraber uçsuz bucaksız ovaları yeşile bürünmüş Muş'un. Havaalanına iner inmez güvenlik önlemlerinin yoğunluğu dikkati çekiyor. Beraberinde Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve kalabalık bir heyet ile Malazgirt'te bin yıl daha buradayız açıklaması yapan MHP Gaziantep Milletvekili ve Genel Başkan adayı Prof. Dr. Ümit Özdağ karşılamaya gelen korucularla kucaklaştı. Balyoz kumpasında üç yıldan fazla hapis yatan ve 6 Haziran'da Iğdır Milletvekili olan emekli Jandarma Albay Hanifi Yıldırım organizasyonun sorumlusu olarak iki gün önceden Muş'a gelmiş.

***

Uzun yıllar Türk Tarih Kurumu başkanlığını yapan Halaçoğlu Malazgirt yolunda tarihi açıklamalar yaptı. Türklerin Anadolu'da beş bin yıldır bulunduğunu, ikinci gelişlerinin ise 1071 tarihine rastladığını hatırlattı. Ümit Hoca, Genel Başkan adaylığını Rize'den Milletvekili çıkarıp iktidar olacağız diyerek bu kentte açıklamıştı. Bu defa Malazgirt'i tercih etmesi ise başta emperyalist ülkeler olmak üzere Türkiye'yi bölmeyi amaçlayan terör örgütlerine de "Bin yıldır olduğu gibi bin yıl daha buradayız" mesajını vererek bunun teminatının da MHP olduğunu vurgulamaktı.

***

Özdağ, Cuma namazından sonra ilçenin hemen dışındaki anıtı ziyaret ederek duygu yüklü bir konuşma yaptı. Türk ordularının Anadolu'ya girişinin sembolü kapıdan böylesi bir mesaj gerçekten anlamlıydı.

Malazgirt'te jandarma komutanlığı yaptığı sırada çarşıda kızının yanında 27 Temmuz günü şehit edilen Binbaşı Arslan Kulaksız'ı da konuşmasında anan Özdağ sonra da İlçe Jandarma komutanlığını ziyaret ederek başsağlığı diledi. Elleri tetikteki Özel Harekat Polislerinin hemen hepsi geçici görev ile Batı illerinden gelmişler. Muş, Malazgirt, Bulanık'ta terör örgütünün zemin bulamadığını ifade ettiler. Geçtiğimiz ay Varto'da PKK başkaldırmaya çalışmış, 3 gün süren sokağa çıkma yasağından sonra temizlenmiş bölge. Özel Harekat Polisleri ve askerler, çocukların taş atmak yerine el sallamalarından mutlular.

***

Ümit Özdağ yıllarca terör konusunda yazdı, televizyonlarda konuştu. Her fırsatta köy korucularının sorunlarını kamuoyuna aktardı. Korucular da Özdağ'ı sevgi ile karşılayarak MHP'nin kendilerini yalnız bırakmamasını istediler. 1999 seçimlerinde Muş'un merkeziyle beraber MHP bu bölgede çok ciddi oy almış, belediye başkanlıkları kazanmıştı. Muş'ta bu potansiyel halen var. Değişimin getireceği heyecan ile MHP bu bölgede oy patlaması yapar.

Bir saatlik uzaklıkta büyük Ağrı Dağı var, küçüğü ise Malazgirt'in yanı başındaki Süphan Dağı'nın haşmetli görüntüsü karla süslenmiş. Dönüş yolunda Hasköy beldesinde korucular yolumuzu keserek çaya davet etti. Közde demlenen çayın tadına doyum olmuyor fakat korucuların anlattığı gerçekler boğazımıza düğümleniyor. AKP iktidarının uzun süre kaderlerine terk ettiği korucular bugün yine elleri tetikte teröre karşı mücadele veriyor. Diğer taraftan geçim derdi... Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Muş'ta da işsizlik hat safhada. Özdağ seyahat boyunca korucuların yanında esnaf ve vatandaşla da sohbet etti. Sivas'ın ötesine geçemeyeceği iddia edilen MHP'nin Muş'taki potansiyeli ve bölge halkının gözlerindeki umut görülmeye değerdi.

***

15 Mayıs'taki MHP kongresi için aday sayısı 9'u buldu. Ancak doğuya ilk gelen Ümit Özdağ. Umarım diğer adaylar da sadece delegelerden oy talep etme yerine Doğu ve Güneydoğu gerçeğini yerinde görebilmek ve halkın MHP'den beklentilerini yerinde tespit etmek amacıyla Muş, Kars, Ardahan, Iğdır, Hakkâri, Bitlis, Diyarbakır, Şırnak, Bingöl gibi illere mutlaka gitmeli. İlkokuldan buyana öğretilen gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüz şarkısı kocaman bir yalandır. Gidip görmediğimiz yer bizim değildir. Bin yıl daha bu topraklarda kalacaksak ve bedelini ödeyeceksek buralara mutlaka gelmeliyiz.

 

 

  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları