Binali Yıldırım: "Mültecilere 25 milyar dolar harcadık"

Binali Yıldırım: "Mültecilere 25 milyar dolar harcadık"
‘Göç ve mülteciler’ konulu Asya ülkeleri siyasi partiler uluslararası konferansında konuşan Başbakan Yıldırım, "Mültecilere 25 milyar dolar harcadık. Pişman değiliz" ifadelerini kullandı.

İstanbul’da AKP tarafından düzenlenen ‘Göç ve mülteciler’ konulu Asya ülkeleri siyasi partiler uluslararası konferansında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Bu insanlık dramının, acılarının azaltılmasına mutlaka ortak olmak lazım. Tek bir ülke olarak 25 Milyar Doların üzerinde harcama yaptık. Bunun için pişman değiliz. Daha fazlasını da yaparız.Çünkü bizim anlayışımızda insanı yaşat ki, insanlık yaşasın anlayışı vardır. Onun için, bu fedekarlıkları yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

BM ANA SÖZLEŞMESİ BİRAN ÖNCE YENİLENMELİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıkca dile getirdiği dünya 5’den büyüktür sözünü hatırlatan Başbakan Binali Yıldırım, BM Ana Sözleşmesinin biran önce yenilenmesi gerektiğini söyledi. Yıldırım,” Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘dünya 5’ten büyük’ derken dikkati çekmek istediği, ikinci dünya savaşından sonra kurulan bu mekanızma artık günümüz ihtiyaçlarınıa karşılamıyor. BM üyesi ülkelerin bütün iradesinden daha büyük bir irade, dünya adına karar veriyor. Bu asla ve asla adil bir durum değil. Mutlaka uzun süreden beri gündemde olan, BM ana sözleşmesinin yenilenmesine ve günün şartlarına göre, daha katılımcı bir hale getirilmesine yönelik çalışmalar, artık ipe un sermeden sonuçlandırılmalıdır” diye konuştu. 

  • Yorumlar 21
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş