Binali Yıldırım’ın eski 'icraatları' yeniden gündemde

Binali Yıldırım’ın eski 'icraatları' yeniden gündemde
AKP’nin İBB adayı Binali Yıldırım’ın "Neleri yapabileceğimizi görmek için geçmişte neler yaptığımıza bakmak yeterli olur diye düşüyorum” sözleri sonrası önceki icraatları yeniden gündeme geldi.

Serkan TALAN / YENİÇAĞ

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Binali Yıldırım, İstanbul Sanayi Odası yönetimi ile yaptığı görüşmede "Neleri yapabileceğimizi görmek için geçmişte neler yaptığımıza bakmak yeterli olur diye düşüyorum” ifadelerini kullanmıştı. Ancak Yıldırım’ın geçmişine yaşanan pek çok tartışmalı olay dikkat çekti.

Binali Yıldırım İDO Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde deniz otobüslerindeki büfeleri akrabalarının şirketine verdi. Yıldırım, ikili imzayla yapması gereken bu sözleşmeyi imzalatacak bir genel müdür yardımcısı bulamadı. Bunun üzerine, geçmiş tarihli bir sözleşme hazırlattı. 15.1.1999 tarihinde yapılmış gibi gösterilen bu sözleşmede sürenin uzatılması dışında çalışanların ücret artışını gösteren diğer madde aynen kondu. Altına da o tarihte halen görev başındaymış gibi Necmettin Erdil’in imzası eklendi. Ardından dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Binali Yıldırım’ı görevden almıştı.

HIZLI TREN FACİASI SONRASI SKANDAL İFADELER

Binali Yıldırım’ın AKP’deki en büyük yükselişi Ulaştırma Bakanlığı döneminde oldu. 4 dönem boyunca bakanlık koltuğunda oturan Yıldırım, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Ilgaz 15 Temmuz İstiklâl Tüneli, Ankara Yeni Hızlı Tren Garı Açılışı gibi projelerin de açılışını yaptı. Ancak tüm bunlar tartışmaları da beraberinde getirdi.

Yıldırım’ın Ulaştıma Bakanlığı dönemindeki en tartışmalı olaylardan biri ise Pamukova’daki hızlandırılmış tren faciası oldu. 2004 yılında meydana gelen ve 41 kişinin hayatını kaybettiği facia sonrası Yıldırım için istifa tartışmaları gündeme geldi. Binali Yıldırım tren faciası sonrası yaptığı açıklama sonrası "Ben çok rahatım. O direksiyonu ben kullanmıyorum ki kardeşim. Bu seferlerle ilgili olarak 600 kişinin imzası var" ifadelerini kullanmıştı.

BAŞLATTIĞI PROJELER TARTIŞMA YARATTI

Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı döneminde Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Ilgaz 15 Temmuz İstiklâl Tüneli gibi projeleri başlatmış ve açılışını yapmıştı. Söz konusu projeler iktidar kanadı tarafından ‘ülkeye sınıf atlatan projeler’ olarak nitelense de, halkın sırtına daha fazla yük bindirdi. Söz konusu projeler yap-işlet-devret modeli ile yapılırken, projeleri üstlenen şirketlere verilen geçiş garantileri ve yüksek geçiş ücretleri tepkilere neden olmaya devam ediyor.

PARLAMENTER SİSTEMİ BİTİREN BAŞBAKAN

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Binali Yıldırım, Türk siyasi tarihine ‘son Başbakan’ olarak geçti. Ahmet Davutoğlu’nun istifası sonrası 2016 yılında Başbakan olan Binali Yıldırım 16 Nisan referandumu öncesi yeni sistemin kabul edilmesi için çalışmalar yürütmüştü. Kendi oturduğu Başbakanlık görevinin tarihe karışması için çalışan "seçimde mevcut sisteme göre siz hükümeti seçemiyorsunuz, sadece meclisi seçiyorsunuz. Kim bakan olacak kim başbakan olacak buna karar veremiyoruz. Sonra orada abidik gubidik bir takım işler oluyor. Bir bakıyorsunuz hiç aklımıza gelmeyen biri Başbakan olmuş.” sözü uzun zaman tartışma konusu olmuştu.

'BOĞAZİÇİ’DE YOLDAN ÇIKABİLİRDİM'

Binali Yıldırım’ın 2013’te Boğaziçi Üniversitesi'ni kazandığını fakat okulun bahçesinde 'genç kızların ve erkeklerin yan yana oturduğunu' gördüğünü ve bu okula kayıt olduğu takdirde 'yoldan çıkacağı' gerekçesiyle İTÜ'yü tercih ettiğini söylemesi pek çok kadın örgütünü kızdırmıştı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, 'Dert etmeyin, siz zaten yoldan çıktınız' diyerek cevap verdi.

  • Yorumlar 14
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş