'Bir dediğim diğerini tutmuyor oy!'

A+A-
Afet ILGAZ

Başbakanımız, Putin’le görüşürken Türkiye’yi Şanghay işbirliğine almalarını teklif etmiş, “biz de böylece AB’den kurtuluruz” demiş.
Türkiye’ye dönünce de, bunun şaka (onun tabiriyle latife) olduğunu söylemiş. Yani, “bir dediği diğerini tutmamış!” Devlet adamları böyle ciddi meselelerde şaka yapmazlar. Yaptıkları zaman da o şaka, ciddi etkisi yapar.
Kızım, geçen akşam gitarıyla bu türküye çalışırken, kendi kendime gülümsedim. Yani “tam yerine rast geldi, manzara koyduk!”
Defne’ye türküyü yeniden çaldırdım, tamamı şöyle:
“Eski günler hayalimden gitmiyor oy,
Bir dediğim diğerini tutmuyor oy,
Yiğidim yar sana gücüm yetmiyor oy,
Sensiz dünya malı neyleyim dostum
dostum,
Dostum dostum gelsene caney...”

***

“Bir dediğim diğerini tutmuyor” , ayrıca bizim için bir özeleştiri anlamı da taşıyor. Esad ve Irak işlerinde de böyle olmuştu. Bir dedikleri diğerini tutmamıştı. “Eski günler hayalimden gitmiyor” lafı da Esad’ın, Maliki’nin... Ama en çok Esad’ın. Yani, Koca Veysel’in bu türküsü adeta Türkiye’nin yeni durumu ile Suriye ve Irak arasındaki politikaları özetleyen bir düet gibi.

***

Esad ve Maliki’nin muazzam satranç bildikleri muhakkak. Ben satrancın İran kültüründen çıktığını zannederdim. Görüyoruz ki Araplar da bunu yeri gelince başarıyla kullanıyorlar.
Esad, kendine bağlı Kürt gruplarını(PYD), sınırımızdaki boşalttığı yere yerleştirince, Ankara’nın feleği şaştı. Maliki, Türkmenlere yaklaştı. Hızlı bir Türkmen-Arap dostluğu gelişiyor, Meclis’te bu anlamda Türkmenlerin lehine değişmeler oldu. İki ülke de Barzani’nin İskenderun hayallerini yıkacak görünüyor.
Bir başka gelişme de; küresel çeteler ve terör grupları, birbirine düşmüş vaziyette. BBC bile, “Türk hükümeti zorda” diyor.

***

Ayrıca Şam baskınının mimarı olarak görülen Prens Bandar, 26 Temmuz’da öldürülüyor. Bunun Şam’da öldürülen Bakanlar için yapılmış bir misilleme olduğu düşünülüyor. Vaktiyle Washington’da büyükelçilik yapan ve “Bandar Bush” lakabıyla anılan Prens Bandar, Al-Yamamah anlaşmasıyla 1 milyar sterlinden fazla parayı cebine indirmiş. El-Kaide dâhil birçok terör örgütünü destekleyen biri olarak biliniyor. Kaddafi’nin, ölürken son anda katilini fısıldayan bir yaralı gibi, “El-Kaide...” dediğini hatırlatıyor bu haberler. Hacı Beyazıt’ın yazdığına göre Prens Bandar’ın ölümü bir hafta içinde kotarılmış.
Satranç oyunu çok hızlı gelişiyor ve ben biraz satranç bilirim, bizimkiler Şah’ı kaptırmış görünüyorlar.

Yazarın Diğer Yazıları