Bir dolandırıcılık hikâyesi

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Bodrum, turizm yanında inşaat sektörüyle de dikkat çekiyor. İnşaat sektöründe yaşanan bu canlılık yarımada ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Bodrum’a büyük şehirler haricinde, yurt dışından özellikle de Rusya, Azerbaycan ve Kazakistan’tan ciddi para girişi oluyor.
Hareket, bereketin yanında sadece parayı değil, sahtekârları da çekiyor.
Hırsızın her çeşidi özellikle yaz aylarında Bodrum’u mesken seçiyor.
Bodrum’da sadece yerli hırsız ve dolandırıcılar değil, yabancılar da cirit atıyor.
Anlatacağımız olay, bir okurumuzun başından geçen, yerli-yabancı dolandırıcı farkını  ortaya koyan aynı ile vaki bir hikâye. Okurumuzun amacı, başkalarının da kendisi gibi dolandırılmaması.
Hikâyenin kahramanı Rus. Moskova’dan değil, Rusya’nın taşra bölgesinden Bodrum’a gelen genç adam gay. Bu özelliğini insani ilişkilerinde avantaja dönüştürür. Çevresine, deniz kenarında kendisi ve Rusya’daki zengin dostları için bir malikâne aradığını söyler. Para sorun değildir. Bütün emlakçılar, el pençe divan, satış yapabilmek için Rus gencin çevresinde pervane olur.
Ne de olsa birkaç milyon avroluk satışın çok ciddi komisyonu vardır. Günler, haftalarca ev gezilir. Satış olmasa da, çıkmadık candan ümit kesilmez örneği, Rus’un bir dediği iki yapılmaz. Yemek, içki ısmarlanır.
Tekne gezisi düzenlenip, koylardaki evler-arsalar gösterilir. Altına araba verilir. Bilgisayarına her gün değişik emlakçılar tarafından mail ile Bodrum’daki satılık değerli ev ve arsaların resim ve bilgileri yüklenir.
İyi bir psikolog olması, kendini zengin olarak tanıtması, kibar davranışları, giyimine özen göstermesi sayesinde Rus’un çevresi kısa sürede genişler.
İlişkilerle birlikte emlakçıların, emlak ofisine gelenlerin, mülk sahiplerinin, para, telefon, mücevher ve değerli eşyaları kaybolmaya başlar. Ancak hiç kimse bu kayıpların nedeni olarak ağzından para damlayan (!), her lâfı arasında; “Ricky Martin organizasyonunu yaptım” diyen, hemen yanıbaşlarındaki Rus genci görmez. Görmeyi, akıllarına bile getirmez. Çevresindekiler hayran hayran, bu organizasyonun ayrıntılarını dinleyip, kendilerinden geçerken değerli eşyaları el değiştirir. Ricky Martin biter.
Eros Ramazzotti organizasyonu başlar. Anlattıkça hayran kitlesi genişler.
Tanıdığı, organizasyonunu üstlendiği yabancı sanatçı oldukça fazladır!
Gencin gay olması inandırcılığını artırır. Tarkan’ı tanıdığını söyler.
Şirketin internet sitesine girenler, dünyada ses getirecek organizasyonları, konserleri ve referansları görürler.
2004 yılında kurulan şirket sadece organizasyonlar değil, farklı alanlarda da faaliyet göstermektedir. Oysa Rusya’da kurulu böyle bir şirket olmadığı gibi, gencin internet sitesinde yapıldığı iddia edilen konserlerle  de hiçbir bağlantısı yoktur. Rus gencin dolandırcılığı ülke sınırı tanımaz. Fırsat bulduğunda kendi vatandaşlarını dolandırmaktan da çekinmez. Bodrum’daki yerli yabancıları kandırmak için, internet gücünü kullanır. Kurduğu sitede hayali referanslarla pek çok satış yapılmış gibi gösterir, İnternet sitesindeki herşey hayal ürünüdür.
Hayali ev sahiplerinin, hayalini kurdukları evi almalarında yardımcı olduğu için kendisine ettikleri teşekkürler de hayalidir. Rus genç emlakçılardan edindiği ve bir gayrımenkul danışmanlık şirketinden çaldığı ileri sürülen bilgisayarda kayıtlı müşteri ve gayrımenkul portföyü sayesinde Türk ve yabancıları ağına düşürmeye devam eder. Bu arada Rus’a kaptıran pek çok emlakçı ya dükkânını kapatır ya da bankalara olan kredi borçlarını ödemek için uğraş verir.
 Okurumuz, Rus gencin başkalarını kandırmasına engel olmak için dedektif gibi çalışarak internet sitesindeki hayali organizasyonlar ve ev satışları ile ilgili belgeleri toplayıp bize göndermiş.Yerimiz kısıtlı olduğu için bu belgeleri yayınlayamıyoruz.
Kıssadan hisse:
İthalatta tek eksiğimiz yabancı dolandırıcıydı. Hikâye, bu eksiğin de doldurulduğunu gösteriyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları