Bir garip ülke

A+A-
Savaş SÜZAL

Açılım, açılım deniyor, açılan, cüzdanlar. Geçenlerde, “Freedom House” (Özgürlükler Evi) denilen düşünce üreten kurum, dünyadaki internet özgürlüğünü değerlendiren bir rapor yayınladı. Maşallah, bu kez yerimizi korumuş,  “Kısmen Özgür” ülkeler arasında kalmışız. Ama internet özgürlüğü alanında, Vietnam, Etiyopya (yani eski Habeşistan), Brezilya gibi 30 ülkeyle birlikte bayağı gerideyiz.
Raporu okurken, Bekir Coşkun’un, “Virüs” adlı yazısı gözümün önüne geldi. Yazıda, yaygın kullanılan Facebook’ta tezgahlanan oyunlar anlatılıyor. Coşkun, Tayyip Erdoğan için Facebook’ta açılan sayfada, beğenme işaretine basmadan otomatik olarak beğendi kaydı yapıldığını, silinmesine rağmen, beğeninin geri geldiğini anlatıyor. Tabii adamlar haklı. O kadar beğendiniz ki, 10 yıldır sırtta sopa, habire oy veriyorsunuz. Yazar, bu durumun Türkiye’de internet üzerinden yapılan seçimleri de tartışılır hale getirdiğini vurguluyor.
Rapora gelince, AKP iktidarının internetteki marifetleri sıralanmış. Fazıl Say’ın, internetteki yazdıkları için mahkum edilmesi. Gezi Parkı eylemcilerinin internet ve sosyal medya üzerinden yargıya taşınması. Bir çok siteye erişimin hükümet tarafından engellenmesi. Rapor 2011 yılında kurulan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun, (BTK) internet sansürünü uygulayıp, denetlediğine işaret ediyor. Daha çok şey var ama ben de bıktım bunları işe yaramadan sizlere yazmayı.
Yalnız o mu? Türk siyaseti de aklımı karıştırıyor.  Meydanlarda, bebek katilini asmak için ip atıp, Türk’üm bile diyemeyen adama, “Ne mutlu Türk’üm” andıyla seslenmek. Sanırsınız, kişi utanacak ve ikna olacak. Sanırsınız, muhalefet yapılıyor. Ama gördük ki, iktidar ne zaman sıkıntıya düşse, destek, koştura koştura geliyor. Cumhurbaşkanı seçiminde, anayasa oylaması, komşu Suriye’ye asker gönderme ve bir dizi başka olay.
Seçim için hazırlanılıyor. Suriye oylaması öncesi, Genel Başkan Yardımcıları, aleyhte oy kullanmadan söz ederken, toptan destek oyu çıkıyor. Bu gençlik, 1980 öncesi gençlikten farklı. Sağcısı, solcusu, milliyetçisi, 1980 öncesi kafada değil. Farklı. Ve bu farkı, ne yazık ki, AKP fark etti. Fark etti ve korktu. Ama bu gençlikle özdeşleşemeyen muhalefet, sınıfta kaldı. Ve seçime gidiyor. Hem de Türk’üm, doğruyum, çalışkanım bile diyemeyen bir iktidara karşı. 
Seçim kampanyası, bağırmak, Meclis Grup kürsüsünde eleştiri yapmak değil. Gençlik, sizden fikir, plan, proje bekliyor. İktidar, yeteri kadar laf salatasıyla, işleri yutuyor. Ama bu yeni gençlikten, en fazla onlar korkuyor. Bu yeni gençlik, sizlerle birlik olmak istiyor, ama ne yazık ki sizde hayat yok.
Bir başka muhalefet partisi, yaşamı skandallarla dolu açığı bulunan bir kişiyi kadrolarına katıyor. Götürüsü, getirisinden fazla siyasetçiyi. Anayasa komisyonunda, milletvekilleri birbirinin gırtlağında. Atatürk’ün partisi Atatürk’e ihanet ediyor. Onun tarafından adı konan yerlerin adını değiştirmeyi önererek. 
Sizler bu potansiyelle seçime gidecekseniz, gitmeyin. Her gün yeni bir konu atıp, sizleri meşgul eden siyasetçi, en kötü haliyle bu durumdaki sizlerden daha fazla oy alır. En kötü tek başına iktidar olmasa bile birinci parti çıkar ve koalisyon ortağı PKK ile hükümet kurar. Belki de muhalefet bu kadar eleştirdiği partiyle kendisi koalisyona gider.
Geçen hafta mecburi askerliğin kaldırılması konuşuldu. Bence Türk Silahlı Kuvvetleri tamamen kaldırılsın ve görevleri polis teşkilatına verilsin. Jandarma kıyafeti modacılar tarafından tasarlanıyormuş. Aynı THY personelinin kıyafetleri gibi tatsız tuzsuz bir şeyler çıkar. Oysa askeri kıyafetler ihtiyaca göre düzenlenir. Demek ki ihtiyaç kalmadı. 
Geride kalıp siyasete bel bağlayan askerler de emniyet genel müdürlüğü bünyesinde Emniyet müdürü veya komiser falan gibi unvanlar verilerek durum kapatılır. Zaten polise asker rütbeleri verildi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları