Bir gecede 7 bin kasa palamut avlandı!

Bir gecede 7 bin kasa palamut avlandı!
Sinop'ta denize açılan balıkçılar, bir gecede 7 bin kasa palamut avlayarak limana döndü. Bazı balıkçılar tarafından bir kısmı vatandaşlara ücretsiz dağıtılan palamutların 6 bin kasası tırlara yüklenerek İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlere gönderildi.

Sinop'ta denize açılan balıkçıların ağlarına bir gecede 7  bin kasa palamut takıldı.   Av yasağının sona ermesinin ardından 1 Eylül'de denize açılan ancak  Karadeniz'deki hava muhalefeti nedeniyle ilk günlerde istedikleri gibi avlanamayan balıkçıların yüzü, Sinopaçıklarında avladıkları bol miktardaki  palamut ile güldü.  Teknelerle Sinop iskelesine getirilen ve burada tırlara yüklenen  palamutların 6 bin kasası İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlere gönderildi. Bazı  balıkçılar ise avladıkları palamutların bir kısmını vatandaşlara ücretsiz olarak  dağıttı.  Balıkçı Süleyman Saral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kastamonu  açıklarına seyir halinde oldukları sırada büyük bir balık sürüsüyle  karşılaştıklarını söyledi. Karadan 7 deniz mili açıkta denize ağ serdiklerini belirten Saral, "Şu  sıralar genelde Kastamonu Cide taraflarında yoğun olarak avlanma yapılıyor. Biz  de o yöne giderken büyük bir balık sürüsü rast geldi. Çok şükür, sadece bizim  teknemiz bin 500 kasa palamut ile limana döndü. Diğer balıkçı arkadaşlarımız da iyi avcılık yaptılar." dedi.

 Abalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ömer Tuncer de Sinoplu  balıkçıların bir gecede yaklaşık 7 bin kasa palamut avladıklarını bildirdi. Bunun devamının gelmesini arzu ettiklerini dile getiren Tuncer,  palamutların büyük bölümünün İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük kentlere  gönderildiğini, geriye kalan kısmının da Sinop içinde tüketilmesi için  ayrıldığını kaydetti.

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş