Bir Türk abidesi; Çıldırlı Aşık Şenlik

A+A-
Esfender KORKMAZ

ABD'nin Türkiye için yaptığı bir etnik araştırmada, Türkler dışındaki etnik nüfus sayılıyor ve diğerleri yanında ayrıca 74 bin Karapapak, 542 bin Azeri nüfus olduğu belirtiliyor.  Sanki Karapapak ve Azeriler Türk değilmiş gibi algı yaratılıyor.

 

Karapapak, Terekeme'lere sonradan verilen isimdir. Terekemeler, Oğuz Salur boyundandır. Kelimenin Aslı 'terakime'dir. Terakime, Arapça olarak, bir araya gelmiş, toplanmış olan Türkmenlere deniliyordu.  Oğuzların Salur boyundan olan Terekemeler, kuzey İran, Azerbaycan ve Gürcistan bölgelerine 11. asırda gelmiş, kendi içinde kapalı yaşamış ve Türk geleneklerini, şamanlığı  sürdürmüştür. Orta Asya'da Terakime ismi, Oğuz olarak değişmiş ve fakat Kafkas bölgesinde aynı kalmıştır. Terekeme'lerin İslamlığı en sonra kabul ettiği söylenir. 

 

Harezm Şıban Özbek hanlarından olan  Ebulgazi Bahadır Han  aynı zamanda bir tarihçidir. 1661 yılında  Secere-i  Terakime'yi (Türkmenlerin soy kütüğü) yazmıştır. Bu eser o zaman Orta Asya Türk yazı dilinin gelişmesinde 3. evreyi oluşturan  Çağatayca ile yazılmıştır.  Secere-i Terakime, Türkmenler arasında yaygın olan Oğuz rivayetleriyle mevcut Oğuznamalerden yararlanarak hazırlanmıştır. Oğuz Han'ın öncesini, yaptıklarını ve  sonrasını anlatır. Secerei Terakime 1937 yılında Çağatayca kopyasından Türk Dil Kurumu tarafından Türkiye'de basılmıştır.

 

İngiltere'de 447 bin Bangladeş'li, 1 milyon 125 bin Pakistanlı, 9 milyon zenci var. İngiltere Başbakanın konuşurken bu etnik kökenleri saydığını duydunuz mu?  Bizde 60 bin Ermeni var, 151 bin Laz kökenli var, iktidarda, muhalefet de millet derken bunları sayıyor. Bu durumdan  Lazlar da rahatsız. 

 

Türkiye bu tuzaktan kurtulmalı... PKK'nın istediği de bu... Önce, siyasiler üç-beş oy için etnik halkı  kökenlere göre ayırmaktan vazgeçmelidir.

 

Yalnız biz değil, bütün Türkler böyle bir tuzağa sokuluyor... Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan arasında imzalanan bir anlaşma ile 21 Kasım  tarihinde kuruldu. Ne var ki, önce Türk cumhuriyetleri, sonra Türki cumhuriyetler ve şimdi de Türkçe konuşan ülkeler denilen bu ülkeler kendi aralarında anlaşamadığı için, assambleyi  yalnızca  4 üye kurabildi.

 

2009 Bakü toplantısında ben de CHP adına üye idim. Ben ve MHP'li vekil Atilla Kaya, ''Tüm Türk cumhuriyetleri bu asambleye nasıl üye olur, aralarında daha kapsamlı işbirliği nasıl yapılır'' hazırlığı yaparken, toplantılar hep usul konuşmaları ile geçince anladım ki başta Türkiye ve Azerbaycan meclis başkanları olmak üzere katılanların bir kısmı, mış gibi yapıyor ve  ipe un seriyorlar.

 

Aslında ihmal yeni değil... Söz gelimi, en büyük söz ustası milli aşıklarımızdan  Aşık Şenlik, Türk Edebiyatında yer almıyor. Kars-Çıldır'lı olan Aşık Şenlik, öz Türkçeyi ve Osmanlıcayı iyi kullanan bir Terekeme  idi.

Aşık Şenlik (1850-1913)  Kafkasya'da ve İran'da halk kültüründe etkili, aşıklık geleneği içinde yetişmiştir. Çıldır ve Aşık Şenlik'in köyü eski adıyla Suğara, Şenlik 28 yaşında iken 1877-78 Osmanlı Rus savaşı sonucu Ruslara bırakılmıştır. Şenlik ölünceye kadar Türkçe konuşmuş ve Türkçe yazmıştır.

 

1893 Osmanlı-Rus savaşında, halkı galeyana  getiren şiirler yazmıştır. 93 koçaklaması ünlüdür. Ben Çıldırlıyım. İlkokulda  milli bayramlarda ve kurtuluş günlerinde  yapılan törenlerde, Aşık Şenlik'in bu şiirinin 2 kıtasını okurdum. Benim Okuduğum Aşık Şenlik'in  93 Koçaklaması :

 

Ehli Türk olan eşitsin bilsin,

Can sağ iken yurt vermeniz düşmana,

İsterse Uruset ne ki var gelsin,

Can sağ iken yurt vermeniz düşmana.

 

Guşanın kılıcı geyinin donu,

Gavga bulutları sardı her yanı,

Doğdu koçyiğidin nam lama günü,

Can sağ iken yurt vermeniz duşmana.

 

Aşık Şenlik 1913 yılında, Çıldır Rus işgali altında iken vefat etmiştir. Ancak yazdığı koçaklamalar, 1. Dünya Harbine girmeyip diri kalan yöre halkının milli duygularını ayakta tutmuştur.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları