Bir yıldız kaydı; Osman Olcay

A+A-
Altemur KILIÇ

Gözlerim  “operasyonda iken”  değerli eski dostum, espri dolu, gerçek bilge, başarılı diplomat ve eski Dışişleri Bakanı Osman Olcay artık fiziksel olarak vefat etmiş... Birkaç yıldır zaten bu hayatta değildi. Alzheimer denilen menhus hastalığa düçar olmuştu...
Onun gibi bir insan için ölmek değil, böylesine hafıza kaybetmek ve gerçek hayattan kopmak gerçek bir trajedi. Son yıllarda gerçekten yaşasaydı sadece esprileri ile değil bilgeliği, zekasıyla Türkiye’nin şu fırtınalı döneminde neler söyler ve yerinde yorumlar yapardı!

Fransız’a tokat gibi cevap
Onu önce 27 Mayıs darbesinden evvel İstanbul’daki NATO toplantısında tanımıştım ve Basın Yayın Genel Müdürü olarak onunla o güç günlerde yakın bir işbirliği yapmıştık...12 Mart Muhtırası’ndan sonra kurulan Nihat Erim kabinesinde Dışişleri Bakanı olunca da işbirliğimiz devam etti. Fakat doğrusu ben, Nihat Erim kabinesinde çok başarılı olduğu halde, “11”ler denen grubun içinde Başbakan Nihat Erim ile çatışarak istifa etmesine üzüldüm...
Bence bu grubun çıkışı Başbakana bir komplo idi... Olcay bu komplo içinde değildi ama ne var ki kabine arkadaşlarıyla dayanışma uğruna istifa etmişti...
Yoksa bilirim, rahmetli Erim onu çok beğenir, çok severdi. O da Erim’e karşı çok saygılıydı.
Kısa süre sonra 11’ler denen grubun içinde Başbakan Nihat Erim ile çatışarak istifa etti. Nihat Erim’in onun diplomatik prensipleri ve bakanlık yönetimine müdahalesi olduğunu düşünmek güçtür. Daha çok gidişten, umumi gidişattan memnun değildi! 
 Olcay, 1974 Kıbrıs müdahalesi olduğunda BM nezdinde daimi temsilcimizdi. Güvenlik Konseyi’nde Fransa temsilcisine yaptığı sert çıkışla ünlendi; “Sözünü ettiğiniz vicdanınızı yatıştırmak için kaç uçak satın almalıyız?”  demişti. Fransızlara karşı bir başka çıkışı da, Asala örgütünün Büyükelçimiz Galip Balkan’ı öldürmesinden sonra bir Fransız diplomatının bir yemekte Ermenilere adeta hak vermesi üzerineolmuştu.
Olcay o yemekte Cezayir, Fas ve Tunus’ta Fransız Devletinin cinayetlerini anlattı. Fransız diplomat herkesin önünde donakaldı... Söylemeye mecburum; yemekten çıkılırken Türkçe bilen Yunanlı diplomat Olcay’ın koluna girmiş: “Herifin anasını....”  demiş
Osman Olcay ve Coşkun Kırca, Türk hariciyesinin, diplomasisinin gerçek yıldızlarıydı. Hukuki metinlere hakim, muhataplarını ve hele muarızlarını sivri dili ve keskin tahlilleriyle alt ederlerdi...Onların ölümüyle, ben de çok şey kaybettim!

Fıkra gibi
Ben de tanık olduğum bir Olcay klasiğini anlatayım: 1974’de İngiltere Kraliçesi Türkiye’ye bir resmi ziyaret yapmıştı... İlk etapta Ankara’da Cumhurbaşkanlığına bağlı Makbule Hanım Köşkü denilen resmi konutta konaklayacaklardı.
Bu köşkün dekorasyonunu zamanın Genel Sekreteri yaptırmıştı... Ziyaretten bir gün evvel, geziyi izleyecek İngiliz gazetecilerine konutu gezdirdik. Ama ben kapıdan girer girmez eşime  “Aman hiç kimseye, hiçbir lisanda bir şey söyleme”  dedim. Çünkü köşkün dekorasyonu hiç bir bakımdan Türk zevk ve zarafetine ve de Kraliçe’ye layık değildi... Ama yapılacak bir şey de yoktu. Eşimin ben buraya bazı aksesuvar getireyim demesi kabul görmedi. O gece Kraliçe ve Prens naçar orada gecelediler!


Dondurma dekoratörü
İki gün sonra program gereği İzmir’e gidildi... Efes Oteli’nde Kraliçe onuruna yemek veriliyordu. Osman Olcay, Kraliçe ile Prens arasında oturmuştu, biz de U şeklindeki masanın bir ucunda idik. Sıra tatlılara gelmişti ki Kraliçe’nin önüne rengarenk süslenmiş bir dondurma tabağı konuldu. Kraliçe bunu yemeğe çalışırken Osman’ın sesini duyduk; “Majesteleri”  diyordu “Ankara’da konakladığınız köşkü dekore eden kişi dekore etmiş bu tatlıyı”. Kraliçe ve Prens gülmemek için kendilerini güç tuttular... Ama Olcay’ın mesajını almışlardı!
Her ölen dostla bizden bir parça kopar... Geceleri son yıllarda kaybettiğim onlarca dostumu hatırlıyor ve anıyorum...
Şimdi de Osman Olcay’ı sevgi ve hasretle anacağım... Yattığı yer nur olsun. O, orada da espri saçar!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları