Bitmeyen senfoni

A+A-
Altemur KILIÇ

AB’nin marşı, Beethoven’in 9. Senfonisi... Türkiye’nin, Avrupa Birliği’ne tam üyeliğinin, hazin “senfonisi” de Franz Subret’in 8. Bitmeyen-Senfonisi. Bizdeki bazılarının,hamamda söyledikleri bu şarkının hiç sonu gelmeyecek!


Brüksel’den son haberler
Brüksel’den son gelen haberlere göre; Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 736 üyesini belirlemek üzere yapılan seçimlerde Avrupa Parlamentosu’na, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olmasını istemeyen sağ ve aşırı sağ bir zihniyet hâkim oldu. Güç kazanan AB karşıtlarının, Birlik parlamentosu içinde ‘Truva Atı’ olmasından da korkuluyor. Türkiye’yi önümüzdeki beş yılda zorlu bir süreç bekliyor.
Özellikle aşırı sağın oylarını toplama amaçlı söylemleriyle dikkat çeken Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin partisi BMP’nin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi CDU’nun seçimlerden güçlü çıkması, Türkiye’ye imtiyazlı ortaklık önerisiyle çıkışlar yapan zihniyetin elini güçlendirdi.
Velhasıl AB’nin “Yolu” çıkmaz bir yol... Ve bizimkiler bunu gördükleri halde, AB kapsında dilenmeye devam ediyorlar!
AB-Kopenhag Kriterleri iyi ve hatta Atatürk’ün “Çağdaş Uygarlık Düzeyine Ulaşmak” hedefine ermek için uygulanacak ölçütler... Ama bunu biz kendi irademizle, hep “aç kapa” diye, AB sopası yemeden yapamaz mıyız? AB’nin Türkiye’yi asla kulübüne, tam üye olarak almayacağı anlaşılmadı mı? Biz, umutla “Beş yıl daha bekleyelim” derken onurumuzdan, vaktimizden neler kaybettiğimizin farkında mıyız? Sonunda bizi yorduktan sonra “imtiyazlı ortaklık” bizim bazılarının kabullenecekleri “teselli mükâfatı” olacak!
Bunlar aynen böyle iken, Cengiz Çandar  “Çözüm” değil “Süreçler” dönemi diyor... Yani Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun gündeminde baş yeri AB alıyormuş. Mevcut hükümetin Avrupa Birliği doğrultusunu devam ettirdiğinin kanıtı sayılan “reformlara devam” niyetini ortaya çıkarıyormuş...
Yani Türkiye, AB’nin dayattığı reformlara devam edecek, sonunda senfoni bitmese de!
Banim hayret ettiğim; AB’nin ve Komiserlerinin Güneydoğuda ve Kıbrıs’ta yaptıklarından sonra AB sürecinde devam etmek niye?
Açılım açılım, uyum uyum, kapsam kapsam Türkiye Cumhuriyetini bitirmek süreci devam ediyor!
Profesör Manisalı
Bu yazımı, AB’ye karşı mücadelenin öncülerinden Prof. Dr. Erol Manisalı’ya ithaf ediyorum. İnşallah güçlü ve bilgili kalemiyle mücadeleye devan eder! 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları