Biz onlarınkine değil, onlar bizim düğmeye bastı

A+A-
Savaş SÜZAL

Evet, bayram, kaçan kurbanlıklar, trafik kazaları, hak etmediğimiz 10 günlük tatil derken, memleketin yönü iyiden iyiye Taliban ve Hamas’a dönmüş bulunuyor. Biliyorum şimdi aklınızdan geçiyordur, “olur mu yahu daha başbakan füze kalkanı konusunda düğmeyi istemiş batıyla diyalog içinde Obama bile neredeyse boynuna sarılıp öpecekti biz hala batıyız” falan diye. Oldu sevgili okurlarım, maalasef siz manda muhabbetindeyken oldu.
Bunun sinyalleri Washington’dan verildi. Bir bilseniz? ABD’nin bir dönem Ankara’da büyükelçilik görevi verdiği daha sonra da ABD Savunma bakanlığı politikalardan sorumlu müsteşar yardımcılığına getirdiği Eric Edelman, bu kez ağır laflar etti. Genelde Edelman AKP ve Erdoğan’la ekibini pek sevmez ama bu kez sarf ettiği sözler yenir yutulur cinsten değil.
Washington’da Dış Politika Girişimi adlı düşünce üreten kurumda düzenlenen panelde konuşan Edelman, Obama yönetimine, AKP’ye yüz vermemesi konusunda uyardı. Hem de AKP için yarattığımız güler yüzlü gerçek düşmanımız tanımlaması yaptı. Edelman, Silivri’de devam eden Ergenekon soruşturması için de iktidar partisinin muhaliflerini toplama operasyonu tanımlanması yaptı. Amerikalı yetkili Türkiye’de basın ve ferdi özgürlükler kalmadığını, insanların birbirleri ile telefonda konuşmaktan korktuğunu vurguladı. Amerikalı yetkili son referandumun amacının adaleti kontrol altına almak olduğunu ve aldıklarını ifade etti.
Edelman AKP ve Erdoğan hükümetinin Osmanlı’yı yeniden hortlatmaya çalıştığını, hayata geçirme operasyonunun budalaca bir hayal olduğuna işaret etti. Eric Edelman, Dışişleri bakanı Davutoğlu’nun sıfır sorun politikasının sorun dolu politikaya dönüştüğünü bu Osmanlıcılık oyununda da önemli rol oynadığını bildirdi.
AKP iktidarının Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği konusundaki umutlarını da yok ettiğini öne sürdü. Edelman, Amerika kendisine siyasi ve ahlaki çok büyük bir tehlike yaratmıştır şeklinde konuştu.
Daha önce de Edelman’ın konuşmasının yeni olmadığını belirttim. Son seçimlerde Temsilciler Meclisine girenlerin Cumhuriyetçi partinin aşırı kanadı neoconcular olduğunu göz önüne alırsanız Edelman’ın konuşması bu açıdan önemli. Biliyorsunuz, Edelman neoconcuların en aktif üyelerinden biri. Bu durum yeni kongre ile Türkiye’nin yollarının ayrıldığını da ortaya koyuyor. Önümüzdeki yıllarda ABD Kongresinde sık sık Türkiye aleyhine konuşma ve bazı tasarılar çıkarsa şaşırmayın.
Bu arada başbakan füzesavar sistemin düğmesi bizde olmalı demiş. Washington’da kime sorsam yanıt vermedi, gülüp geçti. Birisi “acaba İncirlik üssünün anahtarı kendisinde mi?” diye sordu.   
En acıklı yanıt Washington’daki Stratejik Araştırmalar merkezi (CSIS) Başkan yardımcısı Stephen Flanagan’dan geldi. Flanagan, “Türkiye’nin NATO üyeliği tartışılır” dedi. NATO’dan yapılan açıklama da Erdoğan’ın talebinin lang9 NATO içinde  şaşkınlıkla karşılandığı zira NATO’nun ortak proje ya da operasyonlarında yetkinin tek bir ülkeye verilmesinin mümkün olmadığı belirtildi. NATO Sözcüsü James Appathurai “NATO operasyonu söz konusuysa butona NATO basar” diyerek bu yaklaşımı teyit etti. Ben size söyliyeyim Tayyip bey gene tribünlere oynuyor. O zaten en baştan Obama’ya başüstüne demiştir bile. Gerisi Türk milletinin gazını alma operasyonu.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları