Bizde film bitmez!

A+A-
Servet AVCI

Yine film setinde gibiyiz…

Umreciler kuşatmayı yarmak için polislere tükürüyorlar!.. Karantinadan kaçarken şehirlerde kıskıvrak yakalanıyorlar!..

Berlin Duvarı yıkıldığından beri kendilerini şaraba vuran komünistler, aşıyı bulacak ümidiyle, Küba üzerinden devrim hayalleri kurmaya başladılar!..

Virüse karşı açıklanan tedbir paketine en çok virüs seviniyor!..

Halkın bir kısmı imanlı oldukları ve abdest aldıkları gerekçesiyle virüsün kendilerine bulaşmayacağına inanıyor!..

Televizyonlarda geçen hafta Suriye meselesini, ondan önceki hafta futbolu, daha önce ise enerji konusunu işleyen 'nöbetçi hatipler' Corona'yı işliyor!..

***

Hükûmetin ve hükûmet medyasının bu ülkeye yaptığı en büyük kötülüklerden birisi, tuhaf ve bir o kadar da komik bir psikolojiyi kitlelere yaymış olması!..

Mesela, ne olursa olsun, başımıza hangi belâ veya felâket gelirse gelsin, bunun büyük bir oyun olduğuna inanıyorlar!.. Üçüncü sınıf bile olamayacak komplo teorileri neredeyse 'resmî ideolojimiz' oldu!..

Almanlar bizi kıskanıyor, İsrail çatlamak üzere, Nikaragua zaten hasedinden öldü, Tanzanya yerin dibine girdi, Yeni Zelanda ayağını denk alsın, oyunlarını görüyoruz!..

Hâl böyle olunca, tabii olarak yönetmek de kolaylaşıyor!.. Dolar mı arttı? Çekemeyenlerin Dolar oyunu!.. Kredilendirme kuruluşları notumuzu mu düşürdü? Hepsi Yahudi kuruluşu zaten!..

Aksini düşündüğünüzde zaten hainsiniz de, en masum ihtimalle büyük oyunu göremiyorsunuzdur!.. Virüsü tencereye koysanız, algı oyunlarını çökertmek için onları kaşıkla yiyecek olan kahramanlarımıza göre büyük resmi okuyamıyorsunuzdur!..

***

Oysa büyük oyunu görseydiniz, konut alımında kredilendirme tutarının yüzde 80'den yüzde 90'a çıkarılmasının nasıl da büyük bir stratejik hamle olduğunu anlardınız!.. O aradaki yüzde 10 öyle kritik öyle kritik ki, düşman namlusundan çıkan art niyetli virüsler çöküp kaldılar!..

"Evde kalın" çağrısıyla uçak biletlerinden KDV'yi yüzde 1'e düşürmek arasında kimse çelişki aramasın!.. Bu tam bir virüs şaşırtma tekniği!.. Virüs bile anladı burada tongaya düştüğünü ama bizim bazı art niyetliler anlamadı!.. Bu gibilere o bedava kolonyadan da vermemek lâzım!..

***

Şimdi yeni çalışmalar bekliyoruz!.. Destek birlikleri mutlaka devreye girmeli!.. Manisa'ya yaklaşmakta olan depremi tek bir hareketle doğu tarafına savuşturan sözde şeyh gibi!.. Gerçi o tarihten sonra Manisa her gün sallanıyor ama belki de bunlar nazarlık, büyüğü def edildi gitti!..

O olmazsa 1986'da Challenger uzay mekiğini kalkıştan hemen sonra binlerce kilometre uzaktan vidasını gevşetmek suretiyle düşüren sözde şeyh de sahne alabilir!..

O da kesmezse, bir üfürükle 12 İsrail uçağını düşüren büyükler de virüsü doğduğuna pişman edebilir!..

***

Çin Komünist Partisi'nin yönettiği Çin'den dünyaya ideoloji değil virüs yayıldı!.. Komünistler Küba üzerinden hayal kuruyorlar "Devrim ateşi yanıyor" cinsinden!..

Dünyanın 'bırakın yapsınlar, bırakınız geçsinler'cileri ise sınırları kapatıp küreselleşmeye darbe üzerine darbe vuruyorlar!..

Her şey birbirine karışmış durumda… Sosyal devlet, küresel işportada kaybettiği kimliğini arıyor!.. Hegemonyası sarsılmaz zannedilen kapitalizm, gözle görülmeyecek kadar küçük bir düşman karşısında, bugüne kadar yığdıklarını bir bir kaybediyor…

Sınırları ve ulus devlet anlayışını küçümseyenler, gezegeni kaplayan bu felâket karşısında çaresiz kalırken, her alanda küreselleşmenin kötülükleri ortaya çıkıyor…

Bizdeki film setinin aksine, dünya bu gerçeğe doğru yeniden şekillenmek üzere yol alıyor…

 

dfs-004-001-011.jpg

  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları