'Bizler bu oyuna gelmeyeceğiz'

'Bizler bu oyuna gelmeyeceğiz'
Türk iş dünyası, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yapılan hain saldırıyı kınarken, “Rusya ile ilişkilerin düzelme sürecinde gerçekleşen bu saldırı oldukça manidar. Ancak bizler bu oyuna gelmeyeceğiz” mesajını verdiler.

RUSYA’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a dün akşam Ankara’da düzenlenen suikasta ilişkin Türk iş dünyasından kınama mesajları gelirken, Karlov’un iki ülke arasındaki ticarette normalleşme sürecinin baş mimarlarından biri olduğunun altı çizildi.  Silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Büyükelçi Karlov’u yakından tanıyan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu  (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, “Kendisiyle şahsen tanıştığımız ve Türkiye–Rusya ilişkilerinin bugünkü seviyesine getirilmesinde üstün gayret sarf ettiğini bildiğimiz, Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Sayın Andrey Karlov’un silahlı saldırıda hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Bu menfur saldırıyı nefretle kınıyor; şahsım ve tüm DEİK ailesi adına Sayın Büyükelçinin yakınları başta olmak üzere, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı ve tüm Rus halkına en derin taziyelerimizi iletiyorum. Bu menfur saldırıda yaralananlara da acil şifalar diliyorum” açıklamasını yaptı. Bu saldırının Rusya-Türkiye ilişkilerini de hedef aldığını kaydeden Vardan şunları söyledi:  

ORTAK TAVIR ALINMALI

“Terörü, terörün anlamını ve yol açtığı sonuçları çok iyi bilen, birebir tecrübe eden ve maalesef yaşayan bir ülke olarak bu acıyı çok iyi biliyor; anlıyoruz. Türkiye olarak, yıllardır terör olaylarıyla karşı karşıyayız ve teröre karşı mücadelemizi yılmadan hassasiyetle sürdürüyoruz. Bu tür olaylara karşı artık tüm dünyada ortak bir tavır takınılması gerektiğini düşünüyoruz. Umarım uluslararası toplumda terörle mücadele konusunda oluşacak ortak ve kararlı tavır ile bu tür olayların üstesinden geliriz ve bir daha hiçbir ülkede böyle bir olay yaşanmaz”.  

SAĞ DUYULU OLMALIYIZ

DEİK/ Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, şahsen çok iyi tanıdığını söylediği Karlov’a yapılan saldırının zamanlamasına dikkat çekerek şunları söyledi: “Rusya Federasyonu ile olan ilişkilerimizin düzelme ve  derinleşme sürecinde gerçekleştirilen bu hain saldırı, zamanlamasıyla oldukça manidar. Ancak bizler bu oyuna gelmeyeceğiz! Türkiye ve Rusya’nın içerisine çekilmek istendiği senaryonun farkındayız. Fakat her iki ülke, bu senaryoya düşmeyecek kadar akıllı ve sağ duyuludur. Bu hain saldırının arkasındaki kişilerin, terör örgütlerinin ve karanlık odakların bir an önce tespit edilmesini ve gerekli yasal işlemlerin süratle yapılmasını temenni ediyorum. DEİK/Türkiye-Rusya İş Konseyi olarak başta Sayın Büyükelçinin ailesi ve yakınları olmak üzere, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı ve tüm Rus Halkına en derin taziyelerimi iletiyorum.”

İLİŞKİLER ETKİLENMEZ

İSTANBUL Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye ve Rusya ilişkilerinin yoluna girdiği bir dönemde meydana gelen bu saldırının son derece düşündürücü olduğu yorumunda bulunarak, “Bu menfur saldırının kimlerin amacına hizmet ettiği Rus dostlarımız tarafından çok iyi bilinecektir. Hatırlanacağı gibi Rus uçağının düşürülmesi olayı yaklaşık bir yıl sonra aydınlatılmıştı. Şimdi en doğrusu bu terör saldırısının da aydınlatılmasını beklemek olacak. Son dönemde ivme kazanan Türk-Rus ilişkilerinin bundan etkilenmeyeceğine inanıyorum. Türk iş dünyası olarak Rus halkına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” açıklamasını yaptı.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş