Boeing'in insansız savaş uçağı Loyal Wingman ilk uçuşunu yaptı

Boeing'in insansız savaş uçağı Loyal Wingman ilk uçuşunu yaptı
ABD'li havacılık ve savunma şirketi Boeing, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ile geliştirdiği "Loyal Wingman" adlı insansız savaş uçağının ilk uçuşunu Avustralya'da yaptığını bildirdi.

Boeing'den yapılan yazılı açıklamada, "Boeing Avustralya ile Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetlerinin geliştirdiği insansız 'Loyal Wingman' uçağı, ilk uçuşunu başarıyla  tamamladı" ifadesi kullanıldı. 

Uçağın Avustralya'daki Woomera Uçuş Merkezi'nde bir Boeing pilotu tarafından uçurulduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yer trafik unsurlarını tescil eden taksi, navigasyon, kontrol ve pilotaj ara yüzüne yönelik çok sayıda testten sonra uçak, uçuş işlevselliği ve Hava Gücü Takımlaşma  Sistem tasarımlarına uygunluğunu teyit etmek üzere önceden belirlenmiş rotada farklı hız ve irtifada uçmadan önce kendi gücüyle başarılı kalkışını tamamladı."

Açıklamada, uçağın insanlı ve insansız hava araçları ile kol uçuşu ve takım görevi yapmak üzere yapay zeka kullanacağı ifade edildi.

FARKLI HIZLARDA VE İRTİFALARDA TEST EDİLDİ

Geçtiğimiz yıl motor ve taksi testlerinden geçen "Loyal Wingman", kendi gücüyle başarılı bir kalkış gerçekleştirmesinin ardından, uçuş işlevselliğini doğrulamak ve performansını göstermek için farklı hızlarda ve irtifalarda önceden belirlenmiş bir rotada uçuş gerçekleştirdi.

AMERİKA DIŞINDA YAPILMIŞ EN BÜYÜK PROJE

İlk uçuşunu tamamlayan "Loyal Wingman", Boeing'in ABD dışında yaptığı en büyük yatırım olma özelliğini taşıyor. Uzun süredir devam eden geliştirme çalışmalarına Avustralya'dan birçok şirket de katılım ve destek sağlıyor.

İNSANSIZ SAVAŞ UÇAĞI 3700 KM MENZİLE SAHİP 

Boeing ve Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ortaklığında Airpower Teaming System (ATS) projesi için geliştirilen "Loyal Wingman" insansız savaş uçağı, insanlı ve diğer insansız hava platformlarıyla koordineli harekat icra etme, keşif, gözetleme, istihbarat ve elektronik harp görevlerinde kullanılması planlanıyor.

YAPAY ZEKA KONTROL EDECEK

Yaklaşık 3700 km menzile sahip olan uçak, diğer insanlı ve insansız uçaklarla müşterek görev yapabilecek yetkinlikte bir yapay zeka tarafından idare edilecek.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58