“Boğazların hasta adamı”ndan “ATLANTİĞİN AĞIR YARALISI

A+A-
Hulki CEVİZOĞLU

Tam bir ay önce (09.09.2008’de) “Kapitalizmin çöküşü” başlığı ile küresel mali krizi en başında yorumlamıştım. Bir ay içinde ABD ve Avrupa’daki çöküşleri, dev iflasları ve devletleştirmeleri de gördükten sonra, şimdi soruyorum: “Bu, kapitalizmi kurtarma operasyonu mu?..”
Yani, teoride mükemmel(!) olan kapitalist sistemin uygulamada çökmesi ve tutunacak başka dal bulunamadığı için iyice çökertip yeniden “küllerinde ısınma” çabası mı?..

ONLARDA DA HER 10 YILDA BİR DARBE!..
600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu’nu çökertmek için ellerinden geleni yapan Batı, kendi sistemi içinde 200 yıl bile dayanamadı.
Türkiye’de “her on yılda bir askeri darbe” olması gibi, dünya kapitalist sistemi de neredeyse “her on yılda bir ekonomik darbe” ile karşı karşıya!..
20. yüzyıldaki olayları alt alta kısaca yazalım bakalım ortaya ne çıkıyor?
1914-18 arası 1. Dünya Savaşı,
10 yıl sonra 1929’da Büyük Dünya Krizi!..
10 yıl sonra 1939-45 arası 2. Dünya Savaşı!..
Bizdeki gibi arada “balans ayarları” ile idare edip,
1960’ların sonlarında dünyayı çalkalayan  68 Olayları!..
Bugün gelinen nokta şu: 
20. yüzyılın başında “Boğazların hasta adamı” dedikleri Osmanlı vardı. 21. yüzyılın başında ise “Atlantiğin ağır yaralısı” ABD var!..
Dünya mali sistemini “düzenlemek” için kurdukları IMF bile, artık resmi raporunda 1929’daki “Büyük Buhran” benzetmesi yapıyor.


DÜNYAYI KURTARACAK ADAMI AÇIKLIYORUM!..
Bırakın hükümetlerden büyük dev çokuluslu şirketleri, kriz bir ülkeyi bile tamamen batırdı. Ekonomisini bankacılık gelirlerine dayandıran İzlanda batınca yardımına stratejik nedenlerle Rusya koştu.
Peki, İzlanda gibi ekonomisi “bankacılığa” dayalı İsviçre’den niçin hiç ses çıkmıyor?.. Battı da gizliyor mu?.. Malum İsviçre “gizli bankacılığı” ile çok ünlüydü!
Batı’nın projeleri bir bir çöküyor!..
Batı’nın siyasi projesi (AB), merkez ülke Belçika’yı parçaladı; ekonomik projesi de İzlanda’yı çökertti. Bunlar, şu dakikadaki gelişmeler. ABD ve Avrupa ülkeleri sırada.
Şimdi kimi arıyor, kimi bekliyorlar bilmiyorum. Ama ben ABD’ye “Dünyayı kurtaracak adamı!” açıklıyorum: KEMAL DERVİŞ!..
Hani, Türkiye’de yarattıkları ekonomik kriz sonrası bize postaladıkları ve “Merkez Bankası Başkanlığı az gelir, ekonomiden sorumlu bakanlık istiyorum” diyen Kemal Derviş.
Şimdi de BM’de önemli görev verdikleri ve Türkiye için pusuda beklettikleri Derviş’i kendileri alabilirler. “Türkiye’yi kurtaran adam!” şimdi “Dünyayı kurtaracak adam!” maskesini takıp, gökdelenler arasında süperman uçuşu yapabilir.
Ama bir şartla!.. ABD Hazine Bakanlığı verilirse!..


KÜRESEL KRİZ PLANLI MI?..
Ne ilginçtir ki, ABD’de önce “Dünya Ticaret Merkezi-WTC” yıkıldı, sonra da ticari sistemin kendisi!..
İkiz kulelerin yıkılmasında ABD’nin kendi parmağı olduğunu ABD televizyonları bile ileri sürüyor. Bu terör saldırısının ardından ABD iki ülkeyi işgal etti.
Şimdiki soru şu: Acaba ABD kaynaklı küresel mali kriz planlı mı?..
Ardından yapılacak büyük bir dünya operasyonu için zemin hazırlamaya yönelik mi?..
Çeşitli bahaneler yaratarak, çıkmaza giren kapitalist ekonomik sistem, her seferinde başka biçimde beslenmenin yolunu buldu.  Umarım bugün yaşananlar, “3. Dünya Savaşı” çıkarmak için taktik değildir.
Dünya savaşı çıkararak, diğer ülkelerin ekonomik kaynaklarını açıktan açığa sömürmek mümkün. Hiç hesap vermeden. Barış içinde yapılandan daha vahşice.
Sömürülecek ülkeler de ne yazık ki bizim durumumuzdaki ülkeler.
Böyle bir durumda, yeniden süper güç olma iddiasındaki Rusya, kavgalı olduğu ABD ile anlaşır, herkes kendine parçalayıp yiyeceği bir bölge seçer.
Büyük ateş gücüne sahip canavarlar, birbirlerinin “avlanma alanlarına” karışmazlar...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları