Booking.com'un yankıları sürüyor!

Booking.com'un yankıları sürüyor!
Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerinin kısıtlanmasını değerlendiren POYD Başkanı Duran, "Bu işte en büyük zarar şehir otellerine, küçük otellere geldi" dedi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Duran, booking.com'un faaliyetlerinin kısıtlanmasının en çok şehir otelleri ve küçük otelleri etkilediğini söyledi. Dünya Gazetesi'nin haberine göre Duran, büyük otellerin pazarlama imkanının bulunduğunu ancak küçük otellerde bu imkan olmadığını ifade etti. 

Duran, yaptığı açıklamada yerli turistte erken rezervasyon rakamlarının çok iyi gittiğini bildirdi.

Geçen yıl erken rezervasyon kapsamında 4,5-5 milyon rakamına ulaşıldığını anımsatan Duran, "Biz bu sene erken rezervasyonun en az 1 milyon daha artmasını bekliyoruz." dedi.

Duran, Türk halkının her geçen gün erken rezervasyonla cebine görünmeyen bir parayı koyduğunu anladığına işaret ederek, "Bin liralık bir seyahati yüzde 50 indirimle 500 liraya alırken, seyahati yaklaştıkça bin liradan alınca, insanlar bunu gördü ve kendilerini buna göre planlamaya başladılar." diye konuştu.

Duran, bu yıl iç pazarın hareketli olacağına inandıklarını vurguladı.

'Faaliyetlerinin kısıtlanması bizi etkiledi'

Hakan Duran, online otel rezervasyon portalı Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerinin kısıtlanmasının kendilerini etkilediğini dile getirdi.

Şehir otelciliğinde portal üzerinden rezervasyonun önemli bir konu olduğunu belirten Duran, İstanbul gibi büyük kentlerdeki şehir otellerine gelen rezervasyonların yüzde 75'inin bu tür hatlar üzerinden geldiğini anımsattı.

Duran, Antalya'daki şehir otellerine gelen rezervasyonun ortalama yüzde 45'inin online kanaldan geldiğini, bunun da yüzde 75'inin Booking.com'dan üzerinden olduğunu ifade etti.

Misafirlerin öyle de ya da böyle, bir yerlere gittiğini vurgulayan Duran, 5 yıldızlı otellerin pazarlama bütçeleri olduğunu ancak küçük otellerin çok büyük pazarlama güçleri olmadığını, bu nedenle online kanallar üzerinden etkin olmaya çalıştıklarının altını çizdi.

YÜZDE %43 ONLİNE KANALDAN

POYD Yönetim Kurulu Başkanı Duran, eskiden kendi tesisinde aldığı rezervasyonun yüzde 43'ünün online kanaldan geldiğini belirterek, "Şimdi Booking.com'un gitmesi sebebiyle evet iş diğer portallara kaydı ama Booking.com tarafından gelen rezervasyonlarda yüzde 25'lere varan bir düşüş yaşadım." dedi.

Ancak misafirler otellerini bildiği için şimdi kendilerini direkt aramaya başladığı bilgisini veren Duran, "İş birazcık direkt aramaya döndü yani." dedi.

Duran, bu arada turistlerin acentelere de gittiğine dikkati çekti.

Acentelerin de o sırada kendi kategorileri içerisinde kim daha ön planda ise onları öne çıkardığını vurgulayan Duran, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sonuçta bana gelebilecek bir misafir başka bir otele, başka yere gidecek misafir de bana geldi. Bunu net rakamlara dökmek biraz zaman alır. Ama bu işte en büyük zarar şehir otellerine, küçük otellere geldi."

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.