Borsacılara af gelecek mi?

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

İMKB’de yabancı ağırlığı her geçen gün daha fazla hissediliyor. Yerli yatırımcılar 2000 yılında yedikleri yabancı/yerli kazığından sonra borsaya fazla rağbet etmiyorlar. Oysa faizlerin düştüğü bir ortamda paranın en doğru adresi her zaman İMKB’dir.
İMKB’de yabancı hakimiyeti kadar tedirgin edici bir gelişme de VOB’dur. Zira; yerli büyük oyuncuların neredeyse tamamı VOB piyasasına geçtiği için VOB’un işlem hacminde adeta patlama yaşanmıştır. Bugünkü görüntüsü ile VOB, İMKB’nin en büyük alternatifi durumundadır.
Yerli oyuncuların VOB’a kaymasındaki en büyük etken, İMKB’de sıkça yaşanan manipülasyon kazasına uğrama korkusunun yok denecek kadar az olmasıdır. Bir televizyon programında VOB Başkanı’nın, manipülasyon konusunda; ’Aşırı alım ya da aşırı satım olması halinde, aracı kuruma telefon ederek, nedenini soruyoruz’ şeklindeki açıklaması pek şık olmasa da, VOB yerli oyuncular için şimdilik, manipülasyon fırtınasının uğramadığı güvenli bir liman konumunda.
SPK Başkanı Profesör Dr. Vedat Akgiray görevi yeni devraldı. Doğru tabirle ateşten gömlek giydi. Bu zorluğu ise diğer başkanlar gibi (Ali İhsan Karacan hariç) piyasalara uzak kalarak değil, tam tersi piyasaların içine girerek yenmiş görünüyor.
Yönetip şekillendirdiği piyasaları tanımak için büyük efor sarf etmesi; Sayın Giray’ın en büyük özelliği. Ayrıca Sayın Giray; bu doğrultuda  hareket ederek piyasaları doğru teşhis edip, yerli yatırımcıları, küskün para sahiplerini ve büyük oyuncuları yeniden İMKB’ye çekmek, piyasaları canlandırmak için doğru kararlar alıyor.
SPK Başkanı’nın işi elbette kolay değil. İMKB’de hâlâ doğru dürüst tanımlanamayan manipülasyon nedeniyle 2-3 yıl hapis ve de onlarca hatta yüzlerce bin lira para cezasına çarptırılan ve de haklarındaki inceleme nedeniyle ceza almaları muhtemel yüzlerce, binlerce yatırımcı var.
Borsada suç işleyen elbette cezasını çeksin. Tabi ki; cezanın; hakkaniyet kuralları içinde olması halinde.
Ülkemizde her şeye af getirildi. 30 bin insanımızı katleden PKK’ya, gaspçılara, tecavüzcülere, ülke ekonomisini soyanlara, hayali ihracatçılara, naylon faturacılara, stokçulara... akla gelen her suça af geldi. Her nedense parlamenterlerimiz sadece borsacıları af etmeyi unuttular...
Bu unutkanlıkta SPK eski başkanlarının büyük katkısı oldu. Çünkü, onlar borsa suçlarına af’fa karşıydılar... Sadece SPK Başkanları mı, aynı zihniyetten gelen Aracı Kuruluşlar Birliği, Aracı Kurum Yöneticileri Derneği gibi borsayı temsil eden kuruluşlar da af’fa sıcak bakmadılar.
Öyle sanıyorum ki; birilerinin TBMM’ye borsacılara af konusunu, neden, niçin’leriyle açıklaması gerekiyor. Bu görev; borsacıları temsil eden, borsacıların seçtiği Birlik ve Dernek yöneticilerine düşmesine rağmen,  borsacıların onların bu görevin üstesinden geleceğine yönelik bir inançları yok.
TBMM’nin de borsacılara af getirilmesine karşı çıkacaklarını pek sanmıyorum. Önemli olan, tarihi adımın atılması. Demek ki İMKB’de beyaz bir sayfa açılması için bu görev; SPK Başkanı Profesör Dr. Vedat Akgiray’a düşüyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları