Boşalan askeri alanlar satılacak mı?

Boşalan askeri alanlar satılacak mı?
55 hektar büyüklüğüne sahip olan ve şehir dışına taşınmasına karar verilen İstanbul’daki askeri alanlar, satılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, hükümet kararı ile İstanbul'da boşaltılan askeri alanlarla ilgili çarpıcı açıklama yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde, konuşan Nuhoğlu, “İstanbul'daki askeri alanlar 55 bin hektar. Bu alan, İstanbul'daki 10'a yakın ilçeden daha büyük bir alan. Bu askeri araziler hükümetin aldığı kararla boşaltılıyor, satılma tehlikesi ile karşı karşıya” dedi.

BİRLİKTE KORUYALIM

Darbe girişiminden sonra bütün bu kamusal alanların kamu yararına kullanılması gerektiğini aktaran Nuhoğlu, 250 şehit, binlerce yaralının olduğu, milyonlarca insanın sokağa çıktığı bir ülkede kamu arazilerinin insanların hakkı olduğunu ifade etti. Nuhoğlu, “Bunları hiçbir şekilde rant ve ticari bir metaya dönüştüremezsiniz, dönüştürmemeliyiz” diye konuştu.

İBB Meclisi'nin askeri arazilerin kamu arazisi olarak kalması konusunda ortak bir irade göstermesi gerektiğini belirten Nuhoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bu meclisin bu konuda bir düşüncesi olmak zorunda. İstanbul'daki kamu arazilerini satmayı düşünmemelisiniz. Kamu arazilerinin hiçbir şekilde satılmaması gerekiyor. Bu meclisin bu konuda söz sahibi olması gerekiyor. Bu meclisin özellikle kamu arazileri ile ilgili olarak daha aktif olması gerektiğini düşünüyorum. Kamu arazilerini birlikte koruyalım”.

Kadıköy'de Haydarpaşa Garı, Devlet Demiryolları arazisi, Kalamış Yat limanı ve Tarım İl Müdürlüğü arazisi olmak üzere 4 kamu arazisi olduğunu belirten Nuhoğlu, bu arazilerin 4'ünün de Özelleştirme İdaresi'nde olduğunu hatırlattı.
İBB AKP Grup Başkanvekili Temel Başalan da Nuhoğlu'nun talebine şu sözlerle yanıt verdi:
“Büyükşehir belediyemizin ya da kamunun elindeki parsellerin satışının kolay kolay yapılmaması her zaman iyidir, böyle olması gerekir. Ama ihtiyaç durumunda da bunların satışı bu zamana kadar olduğu gibi olmaya devam edecektir.”

8 İLÇEDE YEŞİL ALAN 1 METREKARENİN ALTINDA

Aykurt Nuhoğlu, kamu alanlarına olan ihtiyacı, İstanbul'un nüfusuna ilişkin çarpıcı veriler vererek paylaştı. Nuhoğlu, “8 ilçede yeşil alan miktarı 1 metrekarenin altında.
İstanbul'da 6 yaş altı 2 milyon çocuk var ama kamu kreşlerindeki çocuk sayısı 7 bin 724. 65 yaş üstü kişi sayısı 1 milyon kadar. Ancak huzurevlerindeki insan sayısı 6 bin 626. İstanbul'da 20 yaş altında 4.5 milyon genç insan yaşıyor. Onca kadına şiddet olayı yaşanmasına rağmen, ilçe belediyeleri de dahil olmak üzere kadın sığınma evlerinde yaşayan kadın sayısı 333” diye konuştu.

 

 

 

Etiketler: , ,
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58