Böyle mobbing görülmedi

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Yabancı sermayeli bir bankada çalışan personelin başına gelen mobbing, okuyunca sizleri dehşete düşürecek.
Mobbing diğer adıyla psikolojik zorbalık, artık bankaların sık sık başvurduğu bir yöntem haline geldi. Yabancılara ait bankanın İstanbul’daki bir şubesinde yaşanan mobbing, tüyler ürpertici. Bu mobbing, Türkiye’de değil de bu yabancı bankanın kendi ülkesinde yapılmış olsa, yöneticileri bugün hapiste olurdu. Ancak burası Türkiye ve mobbing yapan yöneticiler maalesef “Nerede kalmıştık” diyorlar.
İşte mobbingde dünyaya örnek olacak bir psikolojik zorbalık:
 “16 yıllık bankacı bayanım. İş hayatım boyunca gerek iç kontrol gerekse teftişlerden hep takdir aldım. 7 yıl aynı şubede kalmam nedeniyle başka şubeye görevlendirildim. Şubedeki tecrübesiz müdür tarafından daha ilk günden itibaren aşağılanmaya başladım. Yasal olarak erken çıkmam gerekirken bana kasıtlı olarak iş yükü verilerek geç çıkmamı sağladı. Sürekli olarak aşağılanmam psikolojimi bozdu ve 1 hafta izin aldım. Buna rağmen zorla şubeye çağrılıp çalıştırıldım. Bu iyice psikolojimi bozdu ve sinir krizi geçirdim. Hastaneye kaldırıldım ve 3 günlük rapor aldım. Doktor psikolojik destek almam konusunda rapor verdi. Raporum bitmeden müdür yine şubeye çağırıp yazılı savunmamı istedi. Bölge ve genel müdürlüğe durumu bildirmeme rağmen hiç bir şey yapılmadı ve müdür tarafından ceza olarak 45 gün şubenin bodrum katında sabahtan akşama kadar arşiv odasında zorla çalıştırıldım. Şu anda psikiyatrik tedavi görüyorum ve ruh sağlığım tamamen bozuldu. Daha sonra genel müdürlük tarafından evimden çok uzak bir şubeye tayin edilerek istifa etmem için baskı yapıldı. Bu banka acaba bana yaptığını ülkesinde yapabilir mi?”
Dava açtı
İstanbul’da meydana gelen bu mobbing olayı karşısında psikolojik tedavi gördüğünü raporla belgeleyen bankacı, kendisine uygulanan psikolojik zorbalığa karşı dava açtı. Dava henüz yabancı bankaya tebliğ edilmedi. Ancak söz konusu bankacının psikolojik tacizi psikiyatri raporlarıyla belgelemesi, bu yabancı bankayı oldukça sıkıntıya sokması bekleniyor.
Mobbing de ne?
Mobbing Türkçe karşılığı psikolojik taciz. Ancak bu kelime Türkiye’de oldukça yabancı. Çünkü Türkiye’de insanlar iş yerlerinde gördüğü psikolojik tacizin aslında ceza gerektiren bu suç olduğunu bilmiyorlar.
Dünyada mobbing büyük suç olarak kabul ediliyor. Mobbinge uğramış çalışanlar iş yerlerine karşı milyonlarca dolarlık tazminat davası açıyorlar ve bunu kazanıyorlar. Türkiye’de bugüne kadar mobbing konusunda kazanılmış önemli bir dava yok. Genel olarak davalar işe dönüş amaçlı yapılıyor. Oysa mobbing uluslararası çalışma yasalarına göre de suç ve bunun bir karşılığı olması gerekiyor. Türkiye’de mahkemeler şu ana kadar bu tür davalara psikolojik taciz olarak bakmamasına karşın son bir yılda psikolojik tacize uğradığını iddia eden çok sayıda kişi tarafından mobbing davası açıldı.
Çalışma Bakanlığı’nın mobbingin açık bir tarifini anlatan bir yasa üzerine çalışması gerek. Bugüne kadar hep işverenin avukatı gibi faaliyet gösteren bu bakanlıktan artık çalışanlar da önemli bir adım atmasını bekliyor.
Özellikle bankacılık sektörü çalışanları, mobbing konusunda en çok mağdur olan kesim olarak biliniyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları