Böyle mücadele ile terör bitirilmez

A+A-
Ahmet GÜRSOY

                Amerika patlamanın olacağını haber vermiş... Ankara'dakiler diyor ki: "MİT de haber verdi..."  Hatta "askeri istihbarat da uyarmış..."

Eee!

İnsanların ölmemesi, patlamanın olmaması ve engellenmesi için başka ne lazımdı? Ne yapılırsa güvenlik birimleri bu gürûhu bulup temizleyecekti?

Sormak hakkımız değil mi?

Can güvenliğini konuşmak "yürütme organından" işleri neden "yürütemediğini" sormak görevimiz değil mi?

                Bakınız; ABD'liler gene bildirimde bulunmuşlar. Demişler ki "20 Mart'ta tehlike var..."

Ne olacak şimdi?

Patlama olana kadar bekleyecek misiniz; yoksa önleyici tedbirleri alarak bu katilleri bulabilecek misiniz? Bilmiyoruz...

Kusura bakmayın; Türkiye iyi yönetilmiyor... İyi yönetim; tam zamanında yönetim politikasını benimser ve yönetim felsefesinin en başına koyar. Emniyet müdürlerini cin gibi adamlardan atar. Ankara gibi Türkiye'nin kalbi olan bir merkezin emniyetini aylarca boş bırakmaz.

Tam zamanında yönetim felsefesini benimseyen iktidar, İçişleri Bakanı'nı; kavrayış gücü yüksek, habbenin gelişinden kubbe denileceğini önceden sezinleyen adamlardan seçer.

Yine kusura bakmayın, mevcut İçişleri Bakanı'yla siz terörü durduramazsınız...

Terörle mücadele biçiminizi gözden geçirmek zorundasınız...

İnsanlar sizin yanlış stratejileriniz, hatalı tutumlarınız ve gerekeni zamanına uygun olarak yapmamanızın, kısacası ihmallerinizin bedelini ödüyor...

Ayrıca terörle mücadelede PKK'nın belini kıracak adımların tamamının atıldığından emin değiliz.

Mesela mali kaynaklarını engellemek için neler yaptınız?

Belli değil.

Silah temininde yardım eden ülkelerle hangi çabalarınız var o da belirsiz.

Ya eğitim tedbirleri...

Eğitim nasıl fire veriyor görmüyor musunuz?

Türk eğitim sisteminin içine sızan tüm gruplar, devletin beklentilerine uygun yurttaşlar yetişmesini engelliyor. Tüm dini veya siyasi gruplar, insan kaynaklarını eğitim sisteminin içinden karşılıyor.

İşte size paralel meselesi.

Onca; hâkim, savcı, polis, üniversitelerin içinden devşirilip, zihinleri ele geçirildikten sonra kişi ya da gruplara hizmet etmeye başlamadı mı?

Son patlamada, kendisiyle birlikte birçok üniversite öğrencisini katleden katillerin her biri yükseköğretimde öğrenci değil mi? Orada değiştirilip dönüştürülmediler mi?

Öyle ise neden, ta liseden beri eğitimsel çabalar ve tedbirler alınmıyor? İnsanlara; hem din derslerinde, hem vatandaşlık derslerinde ayırt edici bilgiler niçin verilmiyor?

Kişiler, muhtemel propagandalara karşı neden önceden uyarılmıyor?

Soruyorum: Neden!

Bakıyorsunuz bizim çocuklardan bir kaçı IŞİD'çi olmuş, geleneksel mezhebinin tersine başka inançlara katılarak Suriye'ye gitmiş kafa kesiyor. PKK'lı olmuş, kendi insanını öldürüyor... Canlı bomba olup kendini ve başkalarını havaya uçuruyor...

İşin garibi nedir biliyor musunuz?

Bu terör örgütleri, sözde kutsal davaları için başkalarının çocuklarını canlı bomba yapıyor da sıra kendi çocuklarına gelince el bebek gül bebek saklıyor.

Maalesef durum bu...

Sonuç olarak Türkiye'yi yönetenler; hukuk, siyaset, eğitim, askeri ve ekonomik cephesiyle topyekûn mücadele biçimini devreye sokmuş değil. Onlarca insan öldükten sonra başkent Ankara'ya daha yeni Emniyet Müdürü atayan siyasal iktidarın hayatımızı korumadaki gevşekliğini anlayabilmiş değiliz...

 

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları