Briçten yolunu bulan uyanık!.

A+A-
Behiç KILIÇ

Bizim matbaada aylık bir gazete daha basılmaya başladı, aldım baktım bu gazete briç ile ilgili..
Briç, malumunuz genellikle entelektüel adam işidir..! Kağıtların rakamların dengesi için düşünce akrobatlığı gerektirir.. Dünyanın önemli tarihi şahsiyetleri falan hep briçteki maharetleri ile anılır...
Neyse, gazeteyi görünce, şöyle bir göz atayım da “kalitenin”memleketteki boyutundan da haberdar olalım istedim! Öyle ya, Briç gazetesinde  “şık” haberler de olmalıydı mutlaka...
Aldım gördüm..!
İnanılır gibi değil!..
Briç gazetesinin manşeti  yolsuzluk haberi ile başlıyor!.. “Skandal” diye nal kadar puntolarla bir haber duyuruluyor!..
Ve aman efendim aman!..
Yolsuzluk yapılan yer Briç’in federasyonu!..
Yahu hani bu meşgale düzgün, tutarlı insanların işi değil mi?!.. Briç Federasyonu içerisinde, üzerine şaibe yapışmasına izin veren bir kimlik olabilir mi?!.
Ne kelime, suçlanan bizzat federasyonun başkanı!..
Briç gazetesinde, Briç Federasyonu Başkanı, hakkındaki iddialar nedeniyle, yolsuzluk haberine manşet olmuş!..
İşe bak sen!..


Baştan aşağı skandal!..
Briç Federasyonu Başkanı olarak Fahir Üzümcü adlı kişi görülüyor.. En iyisi ben gazetede yazılanları aktarayım da mesele anlaşılsın..
“Son Genel Kurul’da seçilen Türkiye Briç Federasyonu Yönetiminin, aday olmak için gerekli belgeleri Federasyon’a teslim etmeden seçildiği öğrenildi.
Yönetim ve Denetim Kuruluna aday olabilmek için istenen belgelerin 21 Aralık 2008 tarihine kadar Federasyon Genel Sekreterliği’ne teslim edilmesi gerekmekteydi. Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin tamamının bu belgeleri Federasyon’a vermediği anlaşıldı. Dolayısıyla seçilme şartlarına uygun olup olmadığı bilinmeyen kişilerin aday olduğu Genel Kurul’un yasalara uygun yapılmadığı ortaya çıktı. Türkiye Briç Federasyonu yönetiminin Federasyon’un gelir ve giderleri hakkında hiç bir bilgisi olmadığı, bu konuda yapılan taleplere de cevap verilmediği de anlaşıldı!.. Genel Kurul sonrası oluşan gelir ve giderler tablosunun Yönetim Kurulu üyelerine dağıtılması konusu Yönetim Kurulu’nda görüşülürken, söz alan Federasyon Başkanı Fahir Üzümcü, Denetim Kurulu’nun bugüne kadar hiç toplanmadığını itiraf edip hesapların incelemesi yapılmadığı için verilemeyeceğini ileri sürdü. Federasyon’un hesapları yine sır olarak kaldı.”


Briçten “yağ” çıkarma!..
Briç Federasyonu küçük bir yapı olarak görülebilir!.. Adı federasyon ama “avantadan lavanta kapısı”  olacak hali mi olur Briç’in!!?
Ama, okuduklarımız kazın ayağının öyle olmadığını gösteriyor!.. Küçük bir federasyondan bile hoş olmayan kokular yükseliyor ve işin dikkat çeken yönü!..
Sanki bir denetimsizlikte ısrar, boş ver ne olursa olsun koyvermişliği söz konusu!.. Kimse de ortalığa çıkıp, “Siz ne işsiniz hemşerim!!?” demiyor.. Eeesi şu, Briç Federasyonu’nda iştigal ettiği kendine göre sponsor, ihale v.s akçalı işleri mevcut aslında!..
Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı Denetleme Kurulu gündemine bir suç duyurusu yapılmış durumda!..
Başkanı Fahir Üzümcü’nün “fanus içi” tutma
ısrarı Briç  Federasyonu’nun güdük halini bakın nasıl pekiştiriyor..
Türkiye Briç Federasyonu merkezi, Ankara’da, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’nün Ulus İş Hanı 7. katta tahsis ettiği 10-12 metrekarelik 2 bağımsız odada hizmet veriyor.. Odanın birinde Genel Sekreter, diğerinde Federasyon’un 3 çalışanı görev yapıyor!.. Başkan ve Yönetim Kurulu’nun çalışabileceği bir mekan yok.
15-23 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak Dünya Gençler Briç Şampiyonası İstanbul’da bir çalışma ofisine ihtiyacı ortaya çıkmış...
Bir üye, İstanbul’da 200 metrekare büyüklüğünde bir daireyi; kirası, tefrişi, telefonları, televizyonu, bilgisayarları, interneti de dahil tüm teknik altyapısı ile burada görev yapacak 3-4 personelin maaşları da tarafından karşılanmak üzere teklif etmiş... Ancak kabul edilmemiş çünkü bu üye federasyon başkanının icraatlarına muhalif..!
Sözün özü Briç işimiz bile böyle ve aldıran yok!..

Yazarın Diğer Yazıları