Bu, AKP Türkiye'sinde olur

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası son dönemde yaptırdığı araştırmaları ve anketleriyle ciddi anlamda dikkat çekiyor.
Bir dönem TÜSİAD’ın yaptığını şimdi bu kuruluş yapıyor.
AKP TÜSİAD’ı çok kolay susturdu. Şimdi neredeyse hiç ama hiç sesi çıkmıyor. 
İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası da tıpkı TÜSİAD ve Ankara Ticaret Odası gibi eninde sonunda pes edip susacaktır, ama susana kadar da toplumu ’Bu, ancak AKP Türkiye’sinde olur’dedittirecek araştırmalara imza atıyor.
İşte bu kuruluşun son çalışması Yardım Ekonomisi.
Bu çalışmaya göre yardım ekonomisi 8 milyar liraya ulaştı. Bu rakam oldukça ciddi bir rakam.
İlk aşamada yardım ekonomisinin bu boyutta olmasını olumlu görebilirsiniz. Çünkü İslamiyet’in esası yardımlaşma ve dayanışmaya dayanıyor. Ancak buradaki dayanışmanın ardındaki büyük cinliği ve politik hesapları iyi görmek lazım.
AKP, 2004 yılında çıkarttığı bir yasayla gıda bankacılığına yüzde 100 vergi teşviki getirmesinin ardından Türkiye’de 20 gıda bankacılığı derneği kurulurken vakıfların da yüzde 42’si sosyal yardım alanında faaliyet göstermeye başladı.
Vergi muafiyetinden yararlanılmasını sağlayan “kamu yararına çalışan kuruluş” statüsüyle gıda bankacılığı yapan derneklere avantaj sağlanmasına karşın kadın ve çevre hakları konusunda faaliyet gösterenlere bu statü verilmedi. “Kamu yararına çalışan kuruluş” statüsüyle vergi teşviki getirilmesinin ardından gıda bankacılığının yıldızı parladı. Kurulan 20 derneğin 2007 yılı beyannamelerine göre aldıkları yardım ve bağış miktarı yıllık en az 897 bin TL oldu. Buna göre yılda ortalama 897 bin TL yardımı paylaştıran 20 derneğin her yıl bu miktardaki yardımı yönettiği dikkate alındığında 2003’ten sonra 4 milyon 485 bin TL’lik ’gıda bankacılığı’sektörü oluştuğu ortaya çıktı. Bu rakama 2003-2008 dönemi için hesaplanan ve devlet kontrolünde yapılan kömür ve gıda başta diğer yardımlar eklendiğinde (7 milyar 55 milyon 930 bin TL) Türkiye’de “kayıtlı ve beyan edilen” toplam yardımların hacminin 7 milyar 60 milyon 415 bin TL’yi bulduğu hesaplandı.
Cinlik bunun neresinde derseniz önce devlet eliyle yapılan haksız rekabete iyi bakmak lazım.
2004 yılında fakirlere yardım amacıyla; gıda, temizlik malzemesi, giyecek ve yakacak maddesi bağışlayan şahıs ve şirketlerin daha az vergi ödemesinin yolunu açan hükümet, kuruluş sözleşmesinde gıda bankacılığı yazan vakıf ya da derneklere bağış yapılmasını cazip hale getirdi. Bağışın tamamının gelir ve kurumlar vergisi matrahından indirilebildiği gıda bankacılığı yapan kuruluşların KYÇK olması da gerekiyor. Böylece vergi yerine zekât vermek isteyenler için son dört yıldır adres gıda bankacılığı yapan kuruluşlar oluyor. Gelir Vergisi Kanunu’nun konuyla ilgili 40/10’uncu maddesine göre; “Fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara, Maliye Bakanlığı’nca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bağışlanan gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddelerinin maliyet bedelinin tamamı” beyanname veren gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince, gider olarak indirilebiliyor. 5035 ve 5281 sayılı yasalarla getirilen bu düzenleme sonrasında yapılan bağışlar, KDV’den de müstesna tutuluyor. (KDV Kanunu Md. 17).
ÖRNEK: Gelir vergisi mükellefi olan ve 300’er bin TL bağış yapmak isteyen iki kişi var. Bunlardan (A), gıda bankacılığı yapan bir vakfa, 300 bin TL, (B) ise Mehmetçik Vakfı’na 300 bin TL’lik gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddesi bağışladı.
Bu durumda, gıda bankacılığı yapan vakfa bağışta bulunan (A), 300 bin TL’lik bağışın tamamını kazancından indirecek ve 1 TL dahi vergi ödemeyecek. Mehmetçik Vakfı’na bağışta bulunan (B) ise, yaptığı bağışın yüzde 5’ini, yani 15 bin TL’sini kazancından düşebilecek, kalan 285 bin TL’nin de gelir vergisini ödeyecek.
Bu örnek kurumlar vergisi mükellefleri için de aynen geçerli.
Sonuç olarak bu çalışma AKP yandaşı bazı dernekler gıda yardımı yaptıklarından çok rahat bağış topluyorlar. Ancak bu vatan için kanlarını akıtan Mehmetçiklere ve ailelerine yardım amacıyla kurulan vakıflara yüzde 100 vergi muafiyeti sağlanmıyor.
Söylenecek tek şey var:
Burası Türkiye ve AKP yönetimi var.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları