Bu birleşme Demirel'in dönüşüdür...

A+A-
Behiç KILIÇ

Baba tam seksen beş yaşında...
Allah ömür versin. Süleyman Demirel,
1 Kasım itibari ile yeni yaşına basmış bulunuyor.
Doğum günü hediyesi de bu  “Birleşme”  halidir... DYP ve ANAP’ı birleştirme, Süleyman beyin neredeyse yirmi küsur yılık planıydı ve bunu Demokrat Parti’de gerçekleştirdi...
Bu “Birleşme” aynı zamanda Süleyman Demirel’in aktif siyasete bir kez daha mührünü bastığı bir olaydır..
 “Altı defa gitti yedi defa geldi..!”  gibi efsanevi bir siyasi söylemin patentine sahip olan Süleyman Demirel, kim ne derse desin yeniden dönmüş oluyor...
Kafalarda, “Artık ondan kesinlikle geçti”  denildiği bir zamanda, önemli bir “dönüşün”  sahibidir. Bu “dönüş” için düğmeye basmanın zamanının geldiğine inandığı an, Hüsamettin Cindoruk’u davet etmiş, ona şöyle demiş.
 “Ben on yaş daha genç olsaydım, kendim ortalığa çıkardım.. Ama sen o çağdasın, bu işin önünde sen olmalısın..”
Demirel 85... Cindoruk 75 yaşlarında...
İki arkadaşın, siyasetin iki yaşlı kurdunun öne düşmesi bu birleşmeyi gerçekleştirdi... Onca yıl ve harabiyetten sonra...
Süleyman bey doksanlı yılların başında, Başbakan olduğu zaman kendisine sormuştum...
 “Sıkıntıları aşabilir misiniz?..”
Şöyle demişti;
 “Sıkıntıyı aşmak için ANAP’la DYP birleşmelidir, bunu sonunda mutlaka başarmalıyız...”
O dönem Cumhurbaşkanı Özal’dı ve ANAP’ın başındaki Mesut Yılmaz hızlı bir Demirel muhalifiydi.. Yani  “Birleşme” , hiç telaffuz dahi edilmeyen, hayal ötesi bir durumdu... İlerleyen yıllarda Demirel, Mesut Yılmaz’ı kendine çekti ama bu sefer DYP ve Çiller’le problemler vardı...
Uzatmayalım, sonunda  “Bağdat harap oldu” ama enkazın yarattığı ortamda, Süleyman Demirel golü attı..
Bundan sonrası, ahaliye gidip oy alabilmekte... TBMM’ye dönüşün gerçekleşmesi için izlenecek yol haritası, Demirel’in olacaktır... Ahalinin ne diyeceğini göreceğiz..

 

Muhteşem sözler...
Ahalinin ne diyeceği elbette Demirel’in onlara ne diyeceği ile eş değerli!.. Onun bir çok unvanlarından biri de  “Muhteşem Süleyman” dır.. Muhteşem Süleyman, elbette muhteşem de konuşuyor.. Geçenlerde adı ile anılan Isparta’daki üniversitede konuştu... Bugünlere değindi.. Yol göstericiydi.. Sözleri, peşine düşülecek siyasi kimlik arayan vatandaşı cezbedecek nitelikteydi..
“Cumhuriyet bir büyük dönüşümün ve değişimi başaran devrimin adıdır. Dağılmış, parçalanmış bir imparatorluk, işgal edilmemiş toprağımız kalmamış, bir Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele vereceksiniz, bunu Kurtuluş Savaşı ile taçlandıracaksınız. Niçin Milli Mücadele, niçin Kurtuluş Savaşı, neyi kurtarmaya çalışıyorsunuz? Bunlar unutulduğu takdirde birçok hata yapılmaya devam edecektir” diyordu...
 Şöyle devam ediyordu..
 “Millet azimliyse, temsilciler de azimli olacaktır. 9 Eylül 1922’de ülkemizi işgal eden yabancı kuvvetler, İzmir rıhtımından geldikleri yere gönderildiler. Ama esas düşman duruyordu. Esas düşman, yoksulluk ve cahillikti. Yeni bir devlet kurulacaktı, bu eski devletin devam etmeyeceği anlamına gelmekteydi. Bu yeni devlet çağın devleti, çağdaş devlet olacaktı. Osmanlı ulus devleti değildi...”

 

Türklük tanımı...
Cumhuriyetten bir yaş küçük olan Demirel,  “Osmanlı’da ulus değil halk vardı. Halktan ulusa geçilecekti. Hanedandan milli hakimiyete geçilerek halkın yerini millet alacaktı”  sözlerinden sonra, o ilelebed yaşayacak tanıma vurgu yapıyordu..
“Irk ve din gözetmeksizin bu ahalinin hepsine Türk denir. Türk devletine vatandaşlık bağıyla bağlanan herkes Türktür, devletin adı Türk Devleti, milletin adı Türk Milleti, ülkenin adı Türkiye’dir...”
Bir siyasetçinin ağzından duymaya susanılmış sözcüktü bu.. Devam edelim..
 “Vatan dediğimiz toprak, coğrafya uğrunda kan dökülmüş, coğrafyayı vatan yapan kandır. Olağanüstü bu vatanın adı Türkiye’dir.
Devlet, Millet, Vatan, Bayrak Birdir!”
Demirel soruyor;
 “Türkiye’nin insanları değişik etnik gruplardan gelebilir, değişik insanlardan oluşabilir. Kimsenin bir problemi var mı? İnsanların kafasına niçin bir mesele koyuyoruz. Bu cumhuriyeti Türk halkı sevmiştir. ”
Türkiye’nin geldiği bu noktada..
Demirel’in 85 yaşın verdiği olanaklarla da olsa dönüşü,  “eyidir eyi..!”

Yazarın Diğer Yazıları